| LanguageMaster a întrebat:

Cine sunt persoanele obligate de lege să dea o declarație de avere?

3 răspunsuri:
| Sandor12921 a răspuns:

Oamenii ce sunt obligati sa ofere o declaratie de avere sunt cei care au functii publice in institutii de stat, de exemplu, consilierii locali, primarii, presedintele, etc...

| Ievi a răspuns:

Cele juridice probabil happy

| SpataroGiorgio a răspuns:

1. Presedintele Romaniei
2. Consilierii Prezidentiali si Consilierii de stat
3. preşedinţii Camerelor Parlamentului, deputaţii şi senatorii
4. membrii din România în Parlamentul European şi membrii în Comisia Europeană din partea României
5. primul-ministru, membrii Guvernului, secretarii de stat, subsecretarii de stat, asimilaţii acestora, precum şi consilierii de stat din aparatul de lucru al primului-ministru
6. membrii Consiliului Superior al Magistraturii
7. judecătorii, procurorii, magistraţii-asistenţi, asimilaţii acestora, precum şi asistenţii judiciari
8. personalul auxiliar de specialitate din cadrul instanţelor judecătoreşti şi parchetelor
9. judecătorii Curţii Constituţionale
10. membrii Curţii de Conturi şi personalul cu funcţii de conducere şi de control din cadrul acesteia
11. preşedintele Consiliului Legislativ şi preşedinţii de secţie
12. Avocatul Poporului şi adjuncţii săi
13. preşedintele şi vicepreşedintele Autorităţii Naţionale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal
14. membrii Consiliului Concurenţei
15. membrii Colegiului Consiliului Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii
Funda?