| TheDarkDragon a întrebat:

cineva fara cetatenie romana, poate sa isi scoata cazierul in Romania?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu este cetatean roman si nici nu are domiciliul in Romania nu are cazier judiciar pe teritoriul Romaniei.
Eventual ar putea obtine cazierul judiciar prin intermediul Ambasadei tarii a carui cetatean este, daca legislatia acesteia este precum cea romana.

| TheDarkDragon explică (pentru Ioandelasal):

Ok, si daca ar fi cetatean roman, dar nu stie limba, este vreo problema la completarea cererii pentru cazier?

| Ioandelasal a răspuns (pentru TheDarkDragon):

Ciudata treaba, un cetatean roman sa nu stie limba romana.
Nu este o problema, poate merge cu cineva care o stie si acesta sa completeze cererea de cazier judiciar.
Atentie: daca respectivul nu are domiciliul si nici resedinta (flotant) in Romania atunci nu va primi certificatul de cazier judiciar.

| TheDarkDragon explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc.

| Alex2o17 a răspuns:

Nu,cazierul ramane definitiv, pe viata, oriunde

| TheDarkDragon explică (pentru Alex2o17):

Ma refer ca poate sa il ridice de la politie? Ca trebuie sa fie insotitor pentru un minor ca sa plece din tara si pentru asta, are nevoie de cazier la granita.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru TheDarkDragon):

Cazierul lui e unde are cetatenia. De unde sa dea cazier politia Romana la un grec?