| Dana2103 a întrebat:

Cineva se poate autoincrimina daca a incalcat legea, in conditiile in care nimeni nu a facut plangere/nu a fost denuntat faptasul, iar politia nu cunoaste cazul/nu s-a autosesizat?
E vorba de abuz de incredere.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, nici o lege nu-i interzice sa recunoasca fapta facuta, singura interdictie este sa nu fie fortat.

| anonimg a răspuns:

Banuiesc ca trebuie sa existe dovezi dupa ce se fac cercetari.
Daca nu se gasesc dovezi, atunci nu cred ca poate sa existe o sentinta.
Fara dovezi mi-e teama ca insasi incriminatorul va fi gasit vinovat... de minciuna. ^_^

| StrongHeart a răspuns:

Cauta despre cazul lui Jonathan Smithz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu ceva timp în urma am auzit o știre unde soțul a făcut ceva, sa nu mai zic ce, soției, si s-a dus la politie.
Se poate, bineînțeles ca trebuiesc si probe.
După ce au ascultat-o si pe soție probabil l-au arestat în cazul ala.