| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU
Daca cineva mi-a facut o plangere pentru distrugere si s-a demonstrat ca am fost nevinovat.
Respectivul poate sa ma dea si in judecata avand in vedere ca politia a solutionat cazul?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ti-a facut plangere penala si n-ai fost vinovat poti sa-i faci si tu plangere penala pentru inducerea in eroare a organelor judiciare.
Si daca este un reclamagiu te poate da in judecata si pe cale civila, dar va cheltui bani si timp degeaba, actiunea ii va fi respinsa.

| doctorandus a răspuns:

Oricine poate da in judecata pe oricine altcineva, pur si simplu ca asa i-a venit pe chelie.

| 6Radu5 a răspuns:

Salut,daca tu nu ai facut nimic si politia ti-a solutionat cazul, respectivul te poate da in judecata daca e prost, isi pierde banii si timpul si tot nu o sa castige cazul. Daca nu ai facut nimic sa nu-ti fie frica ca te da in judecata, e prostia lui.