| Soare_Andrei_1996 a întrebat:

Cineva vrea sa isi cumpere o masina din romania inmatriculata, vrea sa o treaca pe numele lui desi nu este roman si nu are un domiciliu in romania, o poate trece pe numele lui?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inmatricularea se poate face doar la domiciliul sau resedinta persoanei care o cere, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 13.(1) Autovehiculele, cu excepţia mopedelor şi a troleibuzelor, precum şi remorcile se înmatriculează permanent sau temporar la autoritatea competentă în a cărei rază teritorială proprietarii îşi au domiciliul, reşedinţa ori sediul, în condiţiile stabilite prin reglementările în vigoare."
Nu cunosc legislatia rutiera a altor tari, va trebui ca respectivul sa se intereseze in tara al carui cetatean este ori unde domiciliaza/are resedinta. Cred ca este cam la fel si in alte tari, mai ales in cele din UE.