| anonim_4396 a întrebat:

Considerati ca ce se intampla acum in Chisinau e o revolutie?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Da, se vrea a fi o revolutie dar in conditiile in care s-au dat ordine sa se traga in civili daca vor mai iesi in strada pentru protest.ma-ndoiesc.Mi-e mila de ei, pe aici am trecut si noi, ei vor sa dea jos sistemul comunist, vor sa fie o tara libera, independenta, dar din pacate conducerea(o mafie in toata regula) dicteaza dupa cum doreste.Si pe criza asta nimeni nu mai intervine, pentru ca Putin la ora actuala, furnizeaza resurse energetice in toata Europa si ne cam are la degetul mic pe toti...
E usor sa-i judecam si sa-i aratam cu degetul, dar cred ca trebuie sustinuti in rugaciune si sa simtim impreuna cu ei.Noi am gustat "libertatea" cu varf si indesat, ne e bine si am uitat cum a fost cand eram si noi in aceeasi situatie. poate chiar mai rau.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este o "revolutie" a la Romania "89, dar "un pic" mai intarziata, in stil moldovenesc...
Noi suntem in urma Occidentului cu... 50 ani, ei... +20...thinking

| andreutz a răspuns:

Este o tentativa esuata de revolutie...

| selef a răspuns:

Este o lovilutie.

assiris
| assiris a răspuns:

Este o aiureala, moldovenii nu au stiut niciodata ce vor, au vrut sa fie considerati romani, dar sa stea cu picioarele in rusia, sa obtina beneficii de la ambele tari, nu s-au hotarit asupra limbii si vorbeasc moldorusa... etc.

| nicoleta_5825 a răspuns:

Nu pot spune ca e o revolutie, pentru ca ar fi prea mult, e doar o revolta, iar revolta este diferita fata de revolutie.

| asucme a răspuns:

Sunt de acord cu Nicoleta. Nu are nivelul de rezolutie, atata timp cand sunt asupriti si din punct de vedere a fortei armate dar si psihologic. E o chestie pe care si-o doresc, dar nu au resurse sustinute sa o realizeze, asta e realitatea. Cat despre sustinere, Europa-Romania-Rusia vor evita sa intre in conflict pentru ca s-au alaturat uneia dintre partile revoltei. Definitia revoltei este: revoltă
REVÓLTĂ s. f. 1. indignare. 2. răscoală spontană, neorganizată; răzvrătire. (< fr. révolte) Se potriveste. nu?

| vololo a răspuns:

Poate degenera.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca ceva de genu

| dinrm a răspuns:

EU sunt din Chisinau, Nu nu este revolutie!

este scenariu, facut de comunisti, datorita devastarilor de pe 7 aprilie ai au acum puterea deplina in tara!

Fratilor avem nevoie de sustinerea voastra de peste prut, numai nu cu arme! Caci ei asta si asteapta!

cei ce cred ca nu suntem hotariti se grresesc amarnic!

Cum vreti sa fie poporul hotarit daca sarpele deja nea muscat!

Noi vrem sa fim uniti la greutate! Nu ne criticati, va rugam din suflet, nici nu va inchipuiti cit ii de aiurea in tara ta sa te temi sa mergi pe strada, nu va dea Domnul asa ceva, oamenii pling si se tem, caci deja 8 mame au ramas fara copii lor, dar nu stie nimeni, pentru ca jurnalistii care spun adevarul stau inchisi in temnite!

Va rugam din tot sufletul schimbati-va parerea despre noi, si nu ne lasati in gura iadului, nu ne badjocoriti ca nu tim cevrem crying( ne plinge sufletul si asa, iubim limba ROMANA, nu exista asa limba - Moldoveneasca, pentru ca in acest caz ar trebui sa existe si limba Transilvaneasca!

nu uitati ca Vlad tepes si Stefan cel mare au fost rude!

Nu ne uitati!