| liviu00 a întrebat:

Considerati ca Romania a ajuns in starea actuala din cauza ca romanii sunt lenesi si lipsiti de corectitudine?(Nu ma refer la politicieni, ci la romani in general, la ocolirea responsabilitatilor la scoala/facultate/locul de munca).

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Veacuri de-a randul nu s-a insistat pe educatie autentica si pe civilizatie.Rezultatele se vad acum.

10 răspunsuri:
| lplostonyou a răspuns:

Bineinteles, cum crezi ca s-au dezvoltat celelalte tari? prin manele si bascalie si alba-neagra, eu nu cred.Prin munca, corectitudine, respect si bun simt.Numai prin Romania bunului simt putem sa evoluam in aceasta lume globalizata.

| hândel a răspuns:

DA! Si cetatenii-si au o mare parte din vina. Marea problema a tarii, din punctul meu de vedere, este furtul. Toata lumea fura pe toata lumea. sad

| liviu00 explică:

@giulia Deci vrei sa spui ca romanii sunt harnici si foarte corecti, de la elevi si studenti, pana la angajati, toti incearca sa-si faca treaba cat mai bine?

| Ben. a răspuns:

Nu !

| deejayra a răspuns:

Absolut...pentru a schimba Romania trebuie sa ne schimbam noi insine

| deejayra a răspuns:

Asta e instinctul romanesc Otonis... furtul

| giulia_6563 a răspuns:

Liviu hai sa nu judecam asa.in primul rand cine lea permis romanilor asta? guvernul, datorita politicienilor care merg cica la munca stau si dorm in loc sa creeze niste legi pe care statul roman a le respecte si sa aduca romania la standardele europene pentru a fi scoasa din criza si foamete, nu romanul. toti am ajuns asa deoarece nu ne-a ajutat nimeni, daca te uiti in jur vezi lume care moare de foame, copii care mor din cauza frigului si anumitor boli din cuza mizeriei in care traiesc. a ajuns statul sa nu se mai gandeasca si la ceilalti oameni.sunt oameni care au ajuns sa se sinucida ca nu au cu ce sa hraneasca familiile. din cauza, ca statul nu mai ajuta populatia fiecare isi face dreptate in felul sau au ajuns sa lupte pentru a supravietui chiar daca lupta cinstit sau nu(ucid, fura etc.)asta o fac din disperare. tu zici ca romani sunt lenesi nu e adevarat daca le da cineva locuri de munca fi sigur ca ar munci dar avand in vedere ca la noi in romania nu se mai gaseste de munca ce vrei sa faca omul? nu observi ca in fiecare zi cate un roman pleaca in alte tari ale lumii pentru a baga bani in tara si totusi unde sunt bani pe care romanii ii aduc in tara? chiar daca romanul munceste sau nu statul nostr tot in criza va ramane deoarece nu misca nimeni nici un deget.

| Tarzan (reloaded) a răspuns:

Romanii nu sunt lipsiti de corectitudine, dar mediul post-decembrist a alterat aceasta calitate a noastrá.
Suntem foarte inteligenti, inventivi, chiar si foarte muncitori si am putea sa facem ceva in tara asta.Singura piedicá sunt comunistii de la putere.
Scapam de ei, scapam de chin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu, liviu. Eu is furnica harnicuta, nu stau pe TPU in timpul serviciului si-s corecta (iti amintesti ca ti-am zis ce cred despre tine? Cu mult curaj.).
Am un singur defect si tu-l stii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mare parte si din cauza oamenilor. Dar totusi nu se poate face abstractie de faptul ca pestele de la cap se-mpute. Avem nevoie de o clasa politica competenta, nu sleahta de ageamii corupti. Pertinenta, nu o gasca de nesimtiti meschini. Serioasa, nu o adunatura de putori, agramati, plini de tupeu si aroganti, care isi arunca paharul cu apa in fata si isi bat joc de sedintele din Guvern sau Parlament. Fac glume puerile de care tot ei rid ca niste copii retardati. O clasa politica in stare sa conduca tara si nu propriile interese. Care sa elaboreze niste legi clare, neinterpretabile, niste legi sanatoase, pe care sa le aplice, fara discernamint, tuturor, indiferent de avere sau pozitie sociala. De fapt clasa politica este "creierul" care daca impune disciplina si seriozitatea de sus in jos, poate face minuni. Cele mai bune exemple sint Japonia, Corea si Germania, tari care erau la pamint dupa al doilea razboi mondial si acum sint foarte departe de noiwinking