| intelectualul a întrebat:

Cum considerati ca este educatia din Romania? Ma refer la gradinita-generala-liceu-facultate la un loc.

Răspuns Câştigător
| venusdoom a răspuns:

Nu prea buna. asta din mai multe puncte de vedere. imagineaza ti un joc de domino daca o piesa cade, cad toate. prima piesa care a cazut a fost guvernul care prin actiunile sale da salarii foarte mici, profesorii nu mai sunt asa dornici sa invete la fel si elevii...deci...

9 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

In perioada ante si interbelica au aparut romani a caror creativitate a ajutat la dezvoltarea civilizatiei umane: Vlaicu,Coanda,Panculescu,Procopiu,Odobleja,Sofia Ionescu Ogrezeanu,Brincusi, Noica, etc.In ultimii zeci de ani nu mai "scoatem" nimic notabil, nu existam inTop 500 World Universities, iar putinii care mai apar(ex:Alexandra Nechita) nu apartin sistemului educational national.Concluzionez folosind expresia lui Snk01 : VARZA!

| Eღilia62 a răspuns:

E groaznica pentru profesori(salariile) si "naspa" pentru elevi care dau vina pe profesori.Dar care vrea sa invete, tot invata.

| boogdan91 a răspuns:

Sub orice critica.

| sy46 a răspuns:

Praf

| PetreConstanta a răspuns:

La pamant

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Destul de interesanta, pentru cei e vor sa invete, nu pentru toti. Nu e obligatoriu ca orice prost sa ia bacul sau sa ocupe un post de doctor iar el nici sa nu stie cum sa faca o injectie.
Uite aici ce a zis unul la primul subiect la bac.
http://ingurapresei.a1.ro/......_3259.html

| noi3 a răspuns:

"idealul educatiei e sa dezvolti ceea ce exista ca inclinatie in om si sa nu incerci a-i da insusiri ce nu se gasesc, ca punct de plecare in insasi fiinta lui" asa zicea nenea Iorga.

sistemul de invatamant se bazeaza pe scriere dupa dictare, memorare si redare pe o alta foaie.
iar tot ceea ce sintem invatati la scoala se presupune a fi adevarat, ceea ce ma indoiesc.

| Snk01 a răspuns:

Un raspuns concis si la obiect : e varza!

| anonimatic a răspuns:

Este foarte proasta.In special generala-liceu. Cea mai nepotrivita educatie la aceste generatii.Ar trebuie sa fie mult mai difertia, insa este Romania.