| Piticu_Narcis_1988 a întrebat:

Contopire pedepse
In 2015 am fost condamnat la 2 ani inchisoare pe care i am execut zi la zi.M-am eliberat si acum se judeca faptele pe care le am savarsit in 2013 :adica un accident rutier, conducere fara permis, vatamare corporala de 89 zile si alcoolemie. Intrebarea mea este acum cand va ramane definitiv si ma va condamna cum se procedeaza? se contopete pedeapsa de am executat o de 2 ani cu pedeapsa care o voi lua pentru fapta pe care am savarsit o inaintea celei pentru care am fost condamnat? Mentionez ca sunt recidivist si am mai fost condamnat in 2012 la 8 luni inchisoare pentru conducere fara permis si m-am eliberat conditionat! Mi am recunoscut pe fond vina pentru a beneficia de reducerea de pedeapsa cu o treime! Astept ras dv! Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus este vorba de infractiuni concurente.
Se va stabili pedeapsa pentru infractiunea cea mai grava, la care se va adauga un spor de 1/3 din pedepsele pentru celelalte infrcatiuni. Din pedeapsa rezultata se va scade pedeapsa executata si vei executa restul de pedeapsa.

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Imi pare rau sa iti spun, dar cu pedeapsa deja executata nu se mai contopeste alta pedeapsa. In plus, ma tem ca trebuie sa faci si pedeapsa de opt luni din 2012, pentru ca ai fost eliberat conditionat, si facand alta infractiune ai incalcat termenii eliberarii conditionate.

| Piticu_Narcis_1988 explică (pentru minrest):

Sti care e faza? ca am primit sentinta si mi au contopit pedepsele asa ca mai bine nu imi mai dadeai acest raspuns