| TRANSVERSAL a întrebat:

Ramas definitiv in urma unei condamnari si se judeca cu privire la alta fapta.
In martie 2015 a fost inchis pentru furt calificat, fapta petrecandu se pe noul cod, ulterior fiind condamnat la 2 ani inchisoare, insa in 2 feb 2013 s-a urcat la volan fara a detine permis de conducere, era sub influenta bauturilor alcoolice, si facut un accident rutier in care propietarul care i a inmanat masina s-a ales cu 89 zile spitalizare. acum incepe un nou proces privind accidentul rutier la care va fi condamnat si pentru aceasta fapta.Intrebarea mea este de ce dupa aproape 3 ani se judeca si cum o sa se aplice pedeapsa aceasta avand in vedere ca este pe vechiul cod? Se poate face contopire sau la pedeapsa de 2 ani se adauga un spor sau cum se procedeaza? Pentru fiecare fapta se da o pedeapsa si ramane la cea mai mare? si se deduce din cat a executat pana acum? Va rog respectuos sa-mi spuneti

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, citez:
"ART.40.Contopirea pedepselor pentru infracţiuni concurente
  (1) Dacă infractorul condamnat definitiv este judecat ulterior pentru o infracţiune concurentă, se aplică dispoziţiile art. 39. "
"ART.39.Pedeapsa principală în caz de concurs de infracţiuni
  (1) În caz de concurs de infracţiuni, se stabileşte pedeapsa pentru fiecare infracţiune în parte şi se aplică pedeapsa, după cum urmează:
  b) când s-au stabilit numai pedepse cu închisoare, se aplică pedeapsa cea mai grea, la care se adaugă un spor de o treime din totalul celorlalte pedepse stabilite;"
Fata de aceste prevederi se va face comparatie intre pedeapsa care o executa acum si pedepsele pe care le va primi pentru infractiunile rutiere.
La pedeapsa cea mai mare se va adauga sporul de 1/3 din totalul celorlalte pedepse. Din pedeapsa astfel stabilita se va scade perioada deja executata, urmand a executa perioada ramasa.

| TRANSVERSAL explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos, indiferent daca fapta este petrecuta anterior condamnarii si pe vechiul cod asa se va proceda in favoarea condamnatului?

| TRANSVERSAL explică (pentru Ioandelasal):

Este obligatoriu sa se dea spor de pedeapsa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru TRANSVERSAL):

Da, este obligatoriu.