| theforceofgood a întrebat:

Cred că pe youtoube şi pe internet în general este o propagandă politică foarte mare. Până în 2014 armata Sua era considerată cea mai tare, incombatabilă. Dar începând cu 2014 Rusia a început să-şi arate muschii şi să stabilească o propagandă foarte bine pusă la punct.
Astfel a început şi pe internet ca Rusia să fie considerată cea mai puternică, de necombătut, sunt tot felul de articole şi videoclipuri pe youtoube care vor să demonstreze supeoritatea Rusiei - cum că are cele mai bune arme, că are cele mai tari rachete şi bombe atomice. Deşi America are cel mai mare buget al armatei-de 700 miliarde dolari - de zece ori mai mare decat al Rusiei; 17.000 de avioane de vânătoare - de 5 sau 6 ori mai multe decat Rusia, 11 sau 12 portavioane - rusii doar unul care este folosit pentru altceca, nu ca bombardier, are multe programe secrete de arme, pe care nu le dezvaluie oficial pentru a nu-i provoca pe rusi sa-i spioneze si sa fabrice si ei acelasi tip de arma etc; câstigat în Războiul din Golf, din Afganistan, din Iraq unde s-a luptat împotriva armelor rusesti, iar americanii si-au demonstrat superioritatea, stiu ca la razboiul din Irak toata lumea a ramas cu gura cascata fata de capabilitatea americanilor.
Multi tot mai aduc reprosuri fata de razboiul din Vietnam si vor sa demonstreze superioritatea rusilor, dar ei uita ca asta a fost acum 40-50 si de atunci lucrurile au mai evoluat, americanii au evoluat si ei, si 2 la mana - acolo americanii au fost pe un teren dificil, stilul de lupta a fost unul specific populatiei de acolo, vietnamezii aveau un stil de lupta foarte diferit, luptau foarte mult pe sub pamant, plus multe alte metode de lupte specifice junglei, punand capcane chiar si prin mlastini-in ape, vietnamezii castigand razboiul tocmai prin acest stil de lupta si nicidecum aerian sau cu tancurile.
Oare propaganda aceasta o fi folosita si de americani pentru a folosi metoda pshihologiei inverse pentru a determina o frica a populatiei fata de Rusia si pentru a determina un motiv de sporire a fortelor?
Nu - i inteleg pe cei care lauda atat Rusia, ei nu stiu cat rau ne-a facut rusii de-a lungul timpului ca din cauza lor suntem asa cum suntem?
Nu ca as fi neaparat fan America, dar sunt de partea americanilor pentru ca Rusia ne-a facut pre mult rau si ar intentiona sa ne faca iarasi.

23 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La noi s-au asteptat americanii timp de decenii intregi, dupa al II-lea razboi mondial, DAR au venit rusii in loc.

De cand suntem membrii NATO, avem baze militare americane la noi, dar pentru o viza trebuie sa astepti mult si bine. Vecinii nostri insa merg in SUA simplu, fara viza, doar cu pasaportul in buzunar.

Eu cred ca noi suntem ca rudele sarace, pe care le primesti cu usa deschisa cand vin la tine in vizita, dar pe tine te primesc cu gura stramba si "tare ocupati" cand TU le vizitez.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt un fan al rușilor.
Dar țin să îți reamintesc că rușii ne-au adus Regulamentul Organic, care înlocuia legi feudale, de aceea un bulevard din București se numește azi Kiselef, rușii ne-au eliberat de nemți în 45 și am putut să ne recuperăm Ardealul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Plateste bine taica Putin sau asa esti tu... naiv, ca sa folosesc un termen FOARTE blind? https://en.wikipedia.org/wiki/SovRom

| theforceofgood explică (pentru sadrian46):

Da cum să nu! Nu uiți că ne-am recuperat Ardealul numai datorită faptului că rusii au vrut să se răzbune pe unguri.
Nu rusii ne-au luat Basarabia cu Bucovina?
Nu rusii au semnat cu germano pactul molotov prin care imparteau polonia si Romania, unde rusii aveau pretentii la Basarabia si Bucovina!?
Nu rusii ne-au invadat de 30 de ori in 200 de ani?
Nu rusii ne-au impus fortat comunismul, ne-au alungat regele si am foat oblindiți pe vecie?
Nu rusii erau sa ne invadeze in 1968, era cat pe ce, dar ne-au kuat americanii partea?
Nu uita ca rusii atuncea ar fi vrut sa ne invadeze impreuna cu ungurii, de nu ai mai fi ramas Romania cu niciun Ardeal sau Transilvania, Moldova s ar fi alipit Basarabiei si Valahia ar fi ramas singura ( apropo stiai ca Valahia vinde de la Slavia-slavi)
Cum poti pune atata apreciere pe rusii cand ne-au facut ceea ce ne-au facut?

| laSoledad a răspuns (pentru sadrian46):

Toate astea le-au facut, vizandu-si interesul final, desigur. Ce-a urmat dupa ww2 a determinat ca toate meritele lor aduse in fata romanilor sa fie in zadar.

| theforceofgood explică (pentru sadrian46):

Citeste si acest articol te rog!
https://www.historia.ro/......ti-romania

| theforceofgood explică (pentru theforceofgood):

Pune o întrebare

Cauta

Caută întrebări şi răspunsuri
Legislaţie, Politic & Social
theforceofgood
Alege un răspuns câştigător
Cred că pe youtoube şi pe internet în generaleste o propagandă politică foarte mare. Până în 2014 armata sua era considerată cea mai tare, incombatabilă. Dar începând cu 2014 Rusia a început să-şi arate muschii şi să stabilească o propagandă foartr bine pusă la punct.

Astfel a început şi pe internet ca Rusia să fie considerată cea mai puternică, de necombătut, sunt tot felul de articole şi videoclipuri pe youtoube care vor să demonstreze supeoritatea rusiei - cum că are cele mai bune arme, că are cele mai tare rachete şi bombe atomice. Deşi america are cel mai mare buget al armatei-de 700 miliarde dolari - de zece ori mai mare decat al Rusiei; 17.000 de avioane de vânătoare - de 5 sau 6 ori mai multe decat Rusia, 11 sau 12 portavioane - rusii doar unul care este folosit pentru altceca, nu ca bombardier, are multe programe secrete de arme, pe care nu le dezvaluie oficial pentru a nu i provoca pe rusi sa-i spioneze si sa fabrice si ei acelasi tip de arma etc; câstigat în Războiul din Golf, din Afganistan, din Iraq unde s-a luptat împotriva armelor rusesti, iar americanii si-au demonstrat superioritatea, stiu ca la razboiul din Irak toata lumea a ramas cu gura cascata fata de capabilitatea americanilor.

Multi tot mai aduc reprosuri fata de razboiul din Vietnam si vor sa demonstreze supeoritatea rusilor, dar ei uita ca asta a fost acum 40-50 si de atunci lucrurile au mai evoluat, americanii au evoluat si ei, si 2 la mana - acolo americanii au fost pe un teren dificil, stilul de lupta a fost unul specific populatiei de acolo, vietnamezi aveau un stil de lupt foarte diferit, luptat foarte mult pe sub pamant, plus multe alte metode de lupte specifice junglei, punand capcane chiar si prin mlastini-in ape, vietnamezii castigand razboiul tocmai prin acest stil de lupta, si nicidecum aerian, sau cu tancurile.

Oare propaganda aceasta o fi folosita si de americani pentru a folosi metoda pshihologiei inverse pentru a determina o frica a populatiei fata de rusia si pentru a determina un motiv de sporire a fortelor?

Nu - i inteleg pe cei care lauda atat rusia, ei nu stiu cata rau ne-a facut rusii de-a lungul timpuluica din cauza lor suntem asa cum suntem?

Nu ca as fi neaparat fan america, dar sunt de partea americanilor pentru ca rusia ne-a facut pre mult rau si ar intentiona sa ne faca iarasi.

Citeste si acest articol te rog!
https://www.historia.ro/......ti-romania
Răspunde
9 Raportează Evaluează

RSS răspunsuri Ordonare: Cronologică 9 răspunsuri:
GabiDumitrescu
acum o oră | GabiDumitrescu a răspuns:
Declară răspunsul câştigător
"Incombatabila" mi-a sarit in ochi de la o posta. Imbatabila, poate. In alta ordine de idei, si nemtii erau avansati tehnologic la inceputul lu' WW2 in unele domenii cu mult peste ceilalti. Intr-un final, au cistigat cei care au avut industria/economia mai puternica, si anume americanii. Acum, daca se vor bate SUA cu URSS, singurii care vor cistiga vor fi chinezoii. In alta ordine de idei, e suficient sa studiezi un pic datele publice pe net pentru a iti da seama ca Rusia e in corzi demografic si economic. Daca e sa ii apuce peste noapte sa dea iama prin UE, o sa treaca prin noi ca prin brinza si prin tarile baltice (nu cred ca se vor atinge de Finlanda, le-au dat-o aia destul pentru 500 de ani secolul trecut). Pe termen lung, insa, ii vor toca americanii si unii aliati la care multi nu se asteapta, gen Japonia. P.S. Nu sunt de partea nimanui, din partea mea ar trebui sa isi bage in c*r toti armele si sa fie OAMENI. Tu iti poti imagina cate s-ar putea face PENTRU OAMENI daca toate tarile din lume nu ar mai investi nici un cent in armata/cercetare/spionaj si ar face chestii cu adevarat utile rasei umane?

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
sadrian46
acum o oră | sadrian46 a răspuns:
Declară răspunsul câştigător
Nu sunt un fan al rușilor.
Dar țin să îți reamintesc că rușii ne-au adus Regulamentul Organic, care înlocuia legi feudale, de aceea un bulevard din București se numește azi Kiselef, rușii ne-au eliberat de nemți în 45 și am putut să ne recuperăm Ardealul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru theforceofgood):

Valachia vine de la Vlahi (nu are legatura cu slavii)
Romanii ca popor se numeau vlahi, de aici tara vlahilor = Walachia, Ulterior termenul de Vlah a fost schimbat cu termenul de "roman" (de prin anii 1500+), asa Tara Vlahilor s-a schimbat in Tara Romaneasca. Dar Walachia a ramas numele oficial pana in a 2-a parte a sec XIX

| ziftode a răspuns (pentru sadrian46):

Si ca multumire, ne-au exilat regele, ne-au violat femeile si ne-au binecuvantat cu 40 de ani de coMUISM, care ne-a saracit complet si ne-a distrust clasa politica, asa ca acum avem numai hoti.

ce buni sunt rusii, si ce multe au facut pentru noi!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru theforceofgood):

Ai dat deja linkul ala de n ori. Si?

| GabiDumitrescu a răspuns:

"Incombatabila" mi-a sarit in ochi de la o posta. Imbatabila, poate. In alta ordine de idei, si nemtii erau avansati tehnologic la inceputul lu' WW2 in unele domenii cu mult peste ceilalti. Intr-un final, au cistigat cei care au avut industria/economia mai puternica, si anume americanii. Acum, daca se vor bate SUA cu URSS, singurii care vor cistiga vor fi chinezoii. In alta ordine de idei, e suficient sa studiezi un pic datele publice pe net pentru a iti da seama ca Rusia e in corzi demografic si economic. Daca e sa ii apuce peste noapte sa dea iama prin UE, o sa treaca prin noi ca prin brinza si prin tarile baltice (nu cred ca se vor atinge de Finlanda, le-au dat-o aia destul pentru 500 de ani secolul trecut). Pe termen lung, insa, ii vor toca americanii si unii aliati la care multi nu se asteapta, gen Japonia. P.S. Nu sunt de partea nimanui, din partea mea ar trebui sa isi bage in c*r toti armele si sa fie OAMENI. Tu iti poti imagina cate s-ar putea face PENTRU OAMENI daca toate tarile din lume nu ar mai investi nici un cent in armata/cercetare/spionaj si ar face chestii cu adevarat utile rasei umane?

| ziftode a răspuns:

If u join US military u're gonna "defend your country"
sper ca intelegi engleza ca nu am nici cea mai vaga intentie sa traduc
defend, defend, DEFEND, D E F E N D
cred ca toti americanii ar trebui sa se uite in dictionar la cuvantul asta, defend inseamna sa iti aperi patria CAND INAMICUL E IN INTERIORUL GRANITELOR NATIONALE
asta s-a intamplat NUMAI la Pearl Harbor, si NICIODATA DUPA AIA... NICIODATA
N I C I O D A T A   !

ce inseamna cand nu e pe teritoriul natiunii
inseamna ca nu iti aperi patria
ci ca aperi INTERESELE PATRIEI, hmmm, asta e cu totul altceva, inseamna foarte exact ca aia din patria ta care sunt bogati OR SA DEVINA SI MAI BOGATI, IAR TU O SA ITI SACRIFICI VIATA PENTRU ASTA!

mai exact, tati a venit de la razboi, si il iubim pe tati, CHIAR DACA A OMORAT O TONA DE NEVINOVATI, si nu vrea sa fie luat la poola de ORICE OM DIN JURUL LUI CARE ARE CEL MAI UN PIC DE, DECENTA UMANA, asa ca nu spune nimic si isi vede de viata lui

sau, SI MAI RAU, MULT MAI RAU
TATI A INEBUNIT, PENTRU CA A VAZUT O GROAZA DE NEVINOVATI MORTI SI NU SI-A TINUT GURA ASA CA ARMATA AMERICANA IL DECLARA... NEBUN!

HAIL TO THE US ARMY, HAIL, HAIL, HAIL!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe Youtube gasesti tot feluri de propagande, nu are legatura cu realitatea
Teoretic America depaseste militar Rusia, dar sa luam in cosiderare faptul: cat priveste aliatii ambelor tabere Rusia are aliati multi mai puternici.
ipotetic vorbind daca ar incepe ww3, singura sansa de izbanda a Americii ar fi sa zdrobeasca toti adversarii in prima zi (cel tarziu prima saptamana de razboi) In caz contrar Sua ar fi total defavorizata pentru un razboi de durata.
Dar sansele ca ww3 sa izbucneasca sunt foarte mici, mai bine ascultam Katyusha
https://www.youtube.com/watch?v=h2rQfG7A7vI

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce aliati mult mai puternici are Rusia? Ia mataluta si compara pib-urile in cauza. Si nu uita ca tovarasii cu ochi oblici nu mai vor sa fie doar aliatii Rusiei, ci vor felia lor si se viseaza lideri mondiali pe toate feliile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

China care are putere militara asemanatoare Rusiei sau Sua., deci din start 2x1
Pe cand Sua ce aliat puternic are? Japonia? India(care poate nici nu se vor baga pe o parte cu SUA)? Sper sa nu pomenesti de Nato, in cazul unui razboi unele state europene s-ar alia cu Sua altii cu Rusia dar MAJORITATEA ar deveni neutrii.
WW3 ar avea loc predominant pe partea statelor din imprejurimiile Oceanul Pacific nu Atlantic ca in ww1-2

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

China are o putere ECONOMICA incredibila. Si o populatie imensa. Rusia e in cadere libera demografic, cum ziceam mai sus. Intr-un conflict conventional, rusii si-o iau de nu se vad pe termen mediu-lung. Uite, lectura ajutatoare:
https://www.independent.co.uk/......68691.html
Mai era un incident cu rusi vs US Army din Siria recent despre care am citit pe Quora din surse militare, dar acum nu mai gasesc. Apropos de alitii SUA, omiti Turcia. Chiar daca au o relatie de soarece-pisica uneori, armata turca e redutabila. https://www.businessinsider.com/......ked-2018-2

| ziftode a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

China are o putere economica incredibila pentru ca are cea mai ieftina forta de munca din lume, cel mai mare numar de oameni (ca densitate si ca populatie a unei tari), insa mai ales

AUTORITATILE coMUISTE, AU DECIS ca e mai bine sa aiba regim coMUIST daaar, economie capitalista, si deci bogatie, decat dictatura absoluta, greu si scump de intretinut si saracie CRASA!

TRAIASCA **IMPERIUL** CHINEZ SI coMUISTII NENOROCITI CARE AU AJUNS LA PUTERE BLAMAND IMPERIALISTII SI ACUM NU NUMAI CA SUNT IMPERIALISTI, DAR AU PRETENTII **PUR** IMPERIALISTE (incearca sa puna mana pe teritorii din marea Chinei samd)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ziftode):

De acord cu tine. Mai adauga si suprafata mare, resurse naturale din belsug, fara probleme tembele sociale cum au indienii cu castele lor de rahat si altele. Buba e ca pe termen lung vor a se transforma in cea mai data draq dictatura care a existat vreodata. Vezi sistemul de credit social - https://en.wikipedia.org/wiki/Social_Credit_System

| ziftode a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, cred sincer ca ai dreptate, odata si odata o sa plateasca pentru ca:
in momentul asta chinezii tot vor sa plece, orice fabrica acolo e blamata international (vezi fabrici Apple in China) si nici nu au nici un fel de protectia muncii, in China daca te-ai imbolnavit la servici ca nu aveai nici o protectie reala (mai ales cand lucrezi cu, chimicale), atunci iti dorim o zi buna, mori dracu' intr-un colt si taci dracu' din gura!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ziftode):

Si sa nu uitam de nebunia cu organele. Aia e chiar horror. https://www.forbes.com/......questions/

| ziftode a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De asta nu am auzit (pana acum), dar e foarte TARE, multumesc!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ziftode):

E infricosator, nu tare. Te face sa iti dai seama cit de insignifianti sintem ca indivizi.