| Ruines a întrebat:

Credeti ca ar merita sa ma mut de in USA? Sunt sigur ca viata e mai buna acolo, dar probabil sunt si alti factori, deci care e parerea voastra?

13 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca motivul principal al imigrarii sunt banii, atunci, NU! --- banii nu vor fi niciodata acel "bici " care sa te mane inainte, sa te sileasca sa te ridici atunci cand cazi! Americanii au si ei parlitii lor ---n-au nevoie de alti parliti! In schimb, au nevoie de competitivi si creativi.
Deci, nu banii trebuie sa fie principala ta motivatie, ci cu totul altceva ca, de exemplu, o realitate specific romaneasca care te impiedica sa-ti pui in valoare potentialul intelectual si profesional.

Răspuns utilizator avertizat
| vampir004 a răspuns:

Acolo,este mult mai bine ca aici dar aici ai familia si prietenii acolo 2 ani va fi detul de greu ca acolo nu ii vei avea pe cei dragi dar cum consideri tu

Răspuns utilizator avertizat
| 01rukia01 a răspuns:

Alti factori defavorizanti:
1.pretul enorm pentru drum si casa sau chirie
2.tre' sa stii foarte bine engleza
3.va fi greu sa te obisnuiesti cu imprejurarile
4.alta tara, alta viata!
gandeste-te bine daca merita efortul

Răspuns utilizator avertizat
| 01rukia01 a răspuns (pentru Ruines):

Pai atunci daca vrei si ai bani muta-te tata, cine te tine laughing

Răspuns utilizator avertizat
| valentino52 a răspuns (pentru Ruines):

Majoritatea imigrantilor au o viata destul de grea in Statele Unite. In orice caz nu te lasa vrajit de filmele de la Hollywood. Un exemplu simplu : Daca ai 500 000 dolari in Romania esti bine... Ai o casa cu cel putin un etaj, un Audi, BMW ceva si iti raman bani sa iti deschizi si un bar si un coafor si un mini market. Poti avea un profit bunicel din ele cate 3000 de euro pe luna din fiecare daca merge bine si te ocupi de afacere. Astfel vei fi bogat in Romania. Pe cand in statele unite cu banii aia abia de iti cumperi o casa amarata si platesti la bani impozit la ea, diferenta fata de Romania ar insemna cate o masina in plus pe an. Cu 4000, 5000 pe luna acolo esti nimeni, duci o viata simpla. Pe cand in Romania cati oameni castiga 200 de milioane pe luna? Dar totusi sunt oameni care nu vor sa fie mai bogati ca ceilalti. Avantajul de a trai acolo e ca sistemul e mai corect, mai putin corupt. La spital chiar te trateaza, politia nu inchide ochii daca reclamatul e vreun smecheras cu bani, scolile sunt mult mai bune profesorii nu iau atentii si spagi si mentalitatea oamenilor e mai buna. Dar stii cati romani cu 2 facultati spala podele acolo deci gandeste-te bine. Acum daca ai avea foarte multi bani si te-ai saturat sa traiesti in tara noastra infecta, sa te muti acolo si sa iti deschizi o afacere e OK dar in criza asta peste tot intreprinderile mici sunt cam falimentare.

| 01rukia01 a răspuns (pentru Ruines):

Adica cum sa-ti zic...la smecherii de americani e alta viata ca-n Romania, se zice ca e buna.da' cati romani apuca sa se duca in SUA? du-te frate, mai vezi lumea.
da eu tot nu inteleg o chestie...tu chiar nu ai pe cineva drag de care sa te desparti de aici?

| 01rukia01 a răspuns (pentru valentino52):

Ai dreptate, in Romania sistemul este corupt.cei cinstiti care muncesc din greu pentru un amarat de salariu acolo sunt luati drept fraieri, prosti, pe cand ceilalti smecheri ce fac bani din afaceri murdare sunt favorizati...in SUA sta altfel treaba.acuma e numai alegerea ta

Răspuns utilizator avertizat