| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca biciclistii ar trebui sa fie obligati sa faca un curs (legislatie) si sa aiba un permis ca sa circule in trafic?

9 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
Mai bine s-ar face mai multe piste pentru biciclisti.
Dupa cum bine stii, soferii fac un curs de legislatie si orele de condus unde respecta regurile si cand gresesc sunt in necunostinta de cauza.
Dupa nu mai resepecta nimeni regurile de circulatie iar cei care le respecta se aleg cu injuraturi si multe altele.
Pentru ce curs, sa fie mai civilizati, sa invete sa foloseasca corect o o bicicleta? laughing
Si de ar fi, majoritea ar face tot ca iei dupa...

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Pentru inceput ar treui eliminati din trafic bizoni si kocalarii, mai apoi facute piste pentru biciclisti, dupa aceea rescolarizate "blondele" si ar mai fi vreo 5928 de alte prioritati rutiee, inainte de a obliga biciclistii sa detina permis de conducere. P.S. Detin permis de conducere de dinainte ca bun icul tau sa foloseasca trotineta.winking tongue laughing

| RB26DETT a răspuns:

Sa se faca infrastructura pentru biciclisti precum in tarile civilizate, ce biciclist merge de-aiurea sa primeasca amenda.
Problema este ca ar fi bani irositi aproape de-aiurea, romanului batut in cap ii crapa fundul daca merge cu bicicleta in loc de masina, el trebuie' sa fie om mare, sa-l vada lumea ca isi permite sa mearga cu masina, el nu e un sarac... Mai avem mult pana departe, momentan nici strazi n-avem, ce sa mai vorbim de autostrazi sau piste de biciclisti, macar marcaje sa avem pe toate drumurile, indicatoare puse cum trebuie, boschetii taiati din preajma trecerilor la nivel cu calea ferata ca trebuie sa opresti pe calea ferata in unele cazuri sa poti vedea ceva din cauza vegetatiei... fain la noi in Bangladesh.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai bine ar fi sa existe infrastructura dedicata si zone bine pazite. In Romania nu stiu cum e posibil, pistele sunt niste glume proaste, dar si cel mai bun antifurt nu-ti salveaza bicla la ce cleptomani nenorociti avem.

Eu nu prea merg in trafic cu bicla, prefer plimbarile mai ferite de sosele circulate, imi place mai mult off-road.

Cred ca necesar ar fi un fel de ghid /conduita a biciclistilor. Ca nah, mai sunt si idioti care alearga prin parc sau pe trotuare si se supun la riscuri si ei dar si pe altii. Daca s-ar face scoala de biciclisti si ar avea permise ce crezi ca rezolva? Soferii de automobile sunt toti capabili sa mentina siguranta in trafic doar pentru ca au permis? Sau in alte tari se intampla acest lucru? Au biciclistii voie pe sosea doar cu permis? Tocmai ca in alte tari sunt foarte respectati si mersul pe bicicleta e foarte incurajat si nu privit ca modalitate de transport pentru fraieri si saraci.
In Romania ar trebui mai degraba inca un permis soferilor de automobile pentru a demonstra comportamentul in trafic fata de biciclisti, care chiar lasa de dorit. Probabil ca biciclistii mai nesimtiti sunt si soferi pe masura (sau invers), ori au de unde sa se inspire.

| Iunix a răspuns:

... după ce că cele mai multe oraşe sunt sufocate de maşini, aglomerație şi poluare în loc să încurajăm oamenii să meargă pe bicicleta ce facem? Le cerem permis? Mai bine s-ar face piste pentru biciclişti dar nu 5 km pe ici pe colo. Aşa cum sunt drumuri pentru maşini peste tot aşa să fie şi piste pentru biciclişti peste tot.

| anonim_4396 explică (pentru Iunix):

Sa-i incurajam sa se sinucida in trafic?
Asa mare efort e sa inveti o legislatie incat ca pasionat de bicicleta renunti imediat la ea de lene?

| Afurisenia a răspuns:

Permis, nu. Dar cursuri, ar fi necesare.

| Savas10 a răspuns:

Cred ca mai potrivit ar fi sa se faca piste pentru ei, si chiar daca s-ar gandi cineva sa puna in aplicare ideea asta, nu va ajunge la urechile tuturor si se pot trezi oamenii cu amenzi degeaba ca n-au permis de bicicleta. Nu e o idee stralucita. In schimb, cred ca tuturor ne-ar fi de folos sa mai trecem GRATUIT o data prin scoala auto, la nivel teoretic ma refer, macar din 5 in 5 ani, pentru ca nu biciclistii mi se par problema traficului, ci soferii.

| unomoarecare7 a răspuns:

Eu personal cred ca da, sunt si unii care respecta regulile, semnalizeaza dar si niste tarani care trec pe rosu si incurca traficul