| Kornuletz540 a întrebat:

Credeți că marea grevă din educație a fost una politică și dacă în actualul context economic dificil s-ar putea organiza greve mult mai mari, precum cea de la Lupeni sau din Valea Jiului?(Eu personal aștept momentul când se vor face niște proteste cu minim 650.000 de persoane)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profesorii sa lase mai jos pretențiile și cei care se plâng ca nu au suficienți bani : atunci sa declare la ANAF toți banii pe care ii iau ei din meditații. Pentru ca ei au intrat in grevă că sa își poată dubla veniturile din meditații. Si tot ei se plâng ca nu au bani? Apoi sunt și alți bugetari cu salarii și mai mici de atât, dar numai face nimeni grevă.

Iar ca răspuns : nu este nimic politic, dar numai ca s-au obișnuit sa intre in greva când nu le convine ceva. Numai la stat vezi asa ceva, dar ia mergi la privat ( in oricare domeniu) si încearcă sa faci grevă sa vezi cum râde patronul de tine. Te mai dă și afara în șuturi.

Iar dacă în urma grevei profesorii or sa primească ceea ce doresc sa obțină, or sa vrea și alții la fel. Si asa or sa urmeze greve la cfr, sănătate, MAI.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai sa vezi niciodata 6500000 persoane in strada avand in vedere ca Romania e in apogeul ei economic si social. Lumea e ocupata cu alte chestii iar cei cu adevarata saraci au prea putine de spus

| Kornuletz540 explică (pentru suntserios):

E prea ocupata cel putin deocamdata, nu cred ca mai dureza prea mult pana cand mai devreme sau mai tarziu se va declansa o criza mult mai grava decat cea din 2009-2011, ca premisele exista deja, deceniile de prosperitate nu dureaza la infinit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așteaptă.

| AmandinaDragan a răspuns:

Greva din educatie nu este politica. Probabil este raspunsul profesorilor la ''proiectul'' lui Johannes ''Romania Educata'' cand au vazut ca responsabila de ''proiect'' Deca este numita ministrul educatiei.

| Rededdemonxtx a răspuns (pentru AmandinaDragan):

" Romania Educata "
dupa 5 minute in Bucuresti auzi un copil cu manelele la maxim cum scuipa cojile de semințe la colțu blocului cu un pet de bere in mana
in ziua de azi nu mai e de educație in scolii si educatu lor sa fie cineva in viata eu vorbesc de ideea asta find inca un copil si imi e rusine uneorii ce scot copii din ziua de azi pe gura

| AmandinaDragan a răspuns:

Si da vor urma greve in avalansa.