| epicdewd a întrebat:

Credeti ca se va legaliza vreodata iarba in Romania?
Si va rog, daca nu ati incercat niciodata, nu va bagati nasul. Nu, Cannabis si Marijuana nu au efecte negative, spre deosebire de tutun si alcool. Cei din religia Rastafari consuma Ganja (Cannabis) si au o viata sanatoasa si lunga. Si nu vorbesc de heroina si cocaina, care chiar dauneaza GRAV sanatatii.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că experiența cu Spice Shop-urile reprezinta un argument copleșitor în favoarea faptului că țara asta nu e pregătită pentru legalizarea marijuanei. Oricum, la alura de prozelitist pe care o afișezi, ai fumat și tu de maxim 3-4 ori, și acum strigi pro-legalize. Că nu are efecte negative... Asta o credeam și o ziceam și eu pe la 16-17 ani. Până am avut ocazia să cunosc oameni, la fel ca în reclamele alea, în variantele "before" (adică erau consumatori de ani) și "after" (după ce au renunțat). Diferențele sunt majore, și la luciditate, și la vioiciune, și la aspectul fizic, sunt alți oameni.
Nu spun că un pai, din când în când, nu e mană cerească, dar de aici până la a nu avea niciun efect negativ, fiind consumată constant, e cale luuuungă și anevoioasă.

10 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Ok, Gogu. Sa traiti.

| harciog a răspuns:

Nu stiu dar e de preferat totusi bucuria si trairile sincere fara ajutorul nici unei substante inclusiv al alcoolului.

| a1doru a răspuns:

Ce mai,esti dealer de faci propaganda? intreaba-ma pe mine,care am avut[din pacate, toti au ''crapat'']destui prieteni care trageau zilnic la jointuri, pana i-a luat dracu.si erau oameni maturi, peste 30 de ani, si toti cu diplome universitare, nu coate goale ca tine.

| krytzu a răspuns (pentru a1doru):

Esti paralel cu viata asta si cu subiectul asta.
1. Daca era dealer, interesul lui era sa NU se legalizeze.
2.In amsterdam sunt oameni care fumeaza de o viata si au o viata ca orice om normal, se duc la munca, se trezesc de dimineata.
Concluzia : du-te in carciuma, sparge seminte acolo e locul tau.Pa

| SaveTheNature a răspuns:

Cert este ca drogurile au si un efect de autoconsolare in ceea ce priveste gravitatea consumarii lor.
Drogurile au patruns in Romania relativ recent.(si nu se stiu prea multe despre realele efecte pe care le au)
Nu stiu de unde gasiti articolele cu droguri sanatoase dar ma stupefiez pur si simplu.Prietenii mei care se drogau sau se drogheaza arata ca niste morti dejalaughing(si apropo aici in Anglia sunt droguri de calitate nu(etnobotanice) Porcarii care le baga romanii in ei sa uite de probleme.
Fumati cat doriti si veti ajunge ca Emy Winehouse, si toti ceilalti.papa

| regis a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu era vorba de droguri sanatoase, ci de faptul ca nu au aceleasi efecte negative la fel de mari ca si alcoolul si tutunul si nu provoaca nici dependenta.
Drogatii despre care vorbesti tu nu consuma droguri usoare, gen canabis sau marijuana, ci droguri puternice, cocaina, heroina sau sintetice, care sunt mult mai periculoase. Marea diferenta este ca acestea din urma provoaca si dependenta.
Bineinteles ca nu este recomandabil sa folosesti nici un fel de drog, insa omul vorbea despre faptul ca marijuana sau hasisul nu au nici pe departe efectele alcoolului si nici nu dauneaza sanatatii la fel de mult ca si tutunul. Si totusi, nu te amendeaza nimeni daca stai pe o banca mut de beat, fumand din 10 tigari de-o data, in schimb esti arestat imediat daca ai asupra ta un muc de tigara cu canabis, chiar daca nici macar nu intentionezi sa o aprinzi.

| epicdewd explică (pentru regis):

Cineva care a inteles ce zic. Observ ca oamenii nu fac diferenta dintre Marijuana si heroina. Da, recunosc, am fumat doar de vreo 5-6 ori, dar mi-e cam frica pentru ca data trecuta era sa ne prinda un politist si chiar nu vreau sa mi se intample ceva, asa ca am decis sa nu mai fumez daca nu e legal. Prin asta puteti vedea ca nu da dependenta deloc, nu mi-a fost greu deloc sa renunt. E ca si cum ai manca o prajitura, e buna, dar nu iti da dependenta. Vrei sa o mananci ca e buna, dar daca vrei, poti sa renunti.

| SaveTheNature a răspuns (pentru regis):

Nivelul la care s-a ajuns in ceea ce priveste tutunul si alcoolul nu mai poate fi oprit, stagnat sau regresat.Sunt daunatoarre intr-adevar(mai mult pe termen lung) dar si pe termen scurt(alcoolul)
Faptul ca inca nu s-au legalizat drogurile( e pentru ca nu vor sa scape de sub control si acest viciu.
E ciudat ca se fac diferente insa nu putem legaliza de toate, pentru ca s-a legalizat tutunul si alcoolulhappy
Toate trebuie tinute cumva sub control.Si in fine daca vrei sa te droghezi, nu te va aresta nimeni stai chill, doar daca nu faci trafichappy.
Aici mor destui de la droguri(logic ca de la tutun se moare mai mult) pentru ca se consuma mai mult) si tot asa.
Nu puteam legaliza de toate.

| alexandra033 a răspuns:

Nu cred ca se va legaliza vreodata

| cancerman a răspuns:

Nu se va legaliza niciodata sau cel putin in perioada asta! Este interes social la mijloc! Se bate cap in cap cu medicamentele sintetice...in plus astia vor sa ne anihileze deci nu ar accepta niciodata un tratament perfect! Bafta