| Joker3134 a întrebat:

Credeti ca tot PSD o sa ia anul acesta?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Sa iasa din partea mea. Cand ma intorc in tara cariatu ala o sa fie mort

25 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Votul meu da

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să ia ce?

| Plato a răspuns:

Mu1e? Da, va lua.

| TristanTzara a răspuns:

Probabil că tot ei o să aibă majoritate parlamentară (cu ALDE), dar cu un procent mai mic.
Deși rezultatele de la europarlamentare sunt cruciale în a face o reală predicție.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, probabil va fi partidul cu cele mai mai procente in alegeri. Singura sansa sa fie pe locul 2 e sa se mobilizeze minim 60% din oameni la vot, ceea ce ma indoiesc. Singura chesti e ca vor fi foarte aproape de PNL probabil, diferenta de 3-4 procente.

| RAY a răspuns:

Nu conteaza asta, e ca si cum ai fi in coma de gradul 3 si ti-as spune ca ai dreptul la vot, observ ca romani sunt foarte visatori, pe bune stau si ma minunez oameni chiar cred ca Romania are vreun cuv de spus in parlamentul european, ce sa spuna? macar dancila le face sa rada, astia care au venit la sibiu nici nu stiau in ce tara sunt laughing presedintele frantei cica imi place sa fiu in europa laughing omul nu stia unde e

| christine99 a răspuns:

Ce să ia? Europarlamentarele poate, dar la prezidențiale sper să fie lumea normală și să-l voteze pe Iohannis că altfel ne întoarcem la comunism când PSD le câștigă pe toate.

| Dismally a răspuns:

In primul rand sunt alegeri Europarlamentare, cele legislative vor fi in 2020 - 2021. Nu prezinta foarte mare interes pentru romani aceste alegeri dar totusi cred ca va avea sub 50% PSD+ALDE.

| goguPatent a răspuns:

Sper sa o ia pe 26 cum a luat-o la Iasi si Galati, dar foame e mare si fomistii voteaza mereu

| GabiDumitrescu a răspuns:

Desigur ca o sa ia. Cuvintul ala care incepe cu mu si se termina cu bluza inflorata, parte a portului nostru popular.

| ThyDoom a răspuns:

Nu are importanță cine ia. Soarta noastră va fi aceeași.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ThyDoom):

Nu ai vreo afacere sau nu acorzi importanta indicatorilor economici, nu? Nu ai aruncat cu ochiu' sa vezi ce au facut tehnocratii, nu? Daca esti paralel cu realitatea, da, poti spune si asta. Daca nu, crede-ma ca soarta noastra depinde mult de idiotii care ne conduc. Sau de faptul ca nu sunt idioti. Uite, ca exemplu, in 2017 mi-am facut o firma. De atunci, eu sunt singurul angajat. Daca aveam fiscalitatea din Estonia, de exemplu, mi-as fi permit sa mai angajez pe cineva de la inceput si poate ca acum as fi avut chiar 3-4 angajati. Dar nu o avem, asa ca am ramas doar eu...

| ThyDoom a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Îmi pare rău pentru afacerea ta. Însă sunt mai pesimist de fel. Nu cred că se vor schimba prea multe indiferent cine e acolo sau cine nu e. Sper să mă înșel totuși.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru ThyDoom):

Mai intai incearca o schimbare, daca se adevereste a nu fi una buna pe urma afirma asta. In istoria scurta a democratiei noastre e prima data cand se arata o noua clasa politica. Daca vrem o minima schimbare e de datoria noastra sa le dam o sansa.

| AC4S4 a răspuns:

Nu. Cred ca PSD va lua in jur de 22%, depinzand si de prezenta.
PSD ar putea mobiliza in jur de 1, 7-2milioane de oameni sa iasa la vot. Numarul votantilor PSD fluctueaza prea putin in functie de prezenta, asta inseamna ca daca prezenta e mai mare, procentul voturilor acordate PSD-ului este mai mic.

Nu e nevoie de o prezenta de 60%, precum a spus @suntserios. PSD-ul din 2019 nu mai are puterea pe care o avea in 2013-2014. Se vede la mittingurile electorale asta.

Important e cat va fi prezenta de mare. Daca prezenta va fi tot de 30%, precum in 2014, atunci PSD-ul va lua probabil in jur de 33-34%.
La prezenta de 40%, PSD ar lua in jur de 25%. Eu cred ca prezenta se va apropia de 45%, iar PSD va fi pe la 22%.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Păi au fost cu oameni puțini mitingurile sau ce vrei să zici?
la 2 milioane de voturi cum ai calculat tu 22%? vin 10 milioane la vot?laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ThyDoom):

Nu are de ce sa iti para rau, inca nu am dat cu ea in gard. Ideea era ca se pot schimba foarte multe la nivel micro daca cei de sus se gindesc un pic. Vezi si lipsa autostrazilor. La un moment dat era vorba ca Ford, care au o fabrica pe la Craiova, ar fi vrut sa creasca productia. Cresterea productiei implicit aducea mai multi bani la buget prin taxe, mai multe locuri de munca, un plus la PIB. De ce nu au facut-o? Pentru ca infrastructura nu le permitea sa creasca rata de aprovizionare si transport in afara a produselor finite. sad

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis 1.7-2 milioane. 22% la respectiva prezență (45% - 8.5 milioane) ar însemna cam 1.8-1.9 milioane, nu 2 milioane.

La mitinguri sunt duși de cele mai multe ori oameni din partid + rude.
În Oltenia, Sud, PSD-ul o duce încă bine. Se vede totuși că în Moldova a slăbit destul de tare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

45% e totuși un vis. La 45% se duc în 2.5-3 milioane părerea mea. Si ia si Ponta vreo 500000. laughing Si alde vreo 700000. Și totuși la europarlamentare în teritoriu nu se face așa puternic campanie că n-au ăia niciun interes s-o trimită pe Grapini și pe Carmen Avram la Bruxelleslaughing

| aXy99 a răspuns:

1. Pnl
2.Psd
3.USR+PLUS

Din pacate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AC4S4):

Sa-ti fie gura aurita!
P.S. Nevermore, nu pot sa iti spun direct, ca blochezi pe cei ce nu sunt rosii, dar pune si tu o pasare proasta la profil. O gaina, ceva. Corbul e mult prea inteligent ca sa voteze cu penalii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumitrescu crede că eu l-am blocat?
https://i.imgur.com/Jlf7P63.png
https://i.imgur.com/dyYAQP4.png

| Frank51 a răspuns:

Din pacate da. Asta e destul de urat, dar ce reflecta situatia asta? Faptul ca marea majoritate din populatia Romaniei sunt oameni neinformati, manipulati, prosti. Asa e Romania, asa a fost, si asa va fi, nu putem nega faptele, Romania este un popor de oameni prosti, si din cauza lor nu trebuie oamenii normali sa sufere, de aceea ar fi bine sa facem fiecare dintre noi cei normali o schimbare, si incet incet oamenii vor deveni cum trebuie.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Intr-o tara de tot rahatul ca asta tu ce crezi, DA va lua si o sa fie mai rau pentru toata lumea.

| RAY a răspuns:

La mitinguri sunt duși de cele mai multe ori oameni din partid + rude.
În Oltenia, Sud, PSD-ul o duce încă bine. Se vede totuși că în Moldova a slăbit destul de tare.

vise,vise, iti garantez eu ca nu a scazut deloc, majoritatea de acolo sunt asistati social, handicapati fictiv, pensionari si multa saracie, prostie, vor vota cu psd