| UnReve a întrebat:

Cu cat timp inainte de expirare pot schimba buletinul? Vreau sa-l schimb inainte de termen pentru ca vreau sa plec din tara si as vrea sa stiu daca se poate.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 97/2005 cartea de identitate (nu buletinul) se poate preschimba cu cel mult 180 de zile inainte de expirarea valabilitatii, citez:
"(3) Cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai puţin de 15 zile, titularul sau reprezentantul legal al acestuia are obligaţia sã solicite serviciului public comunitar de evidenţã a persoanelor eliberarea unei noi cãrţi de identitate."

| M1hai a răspuns:

Iti sugerez sa faci cum am facut eu happy l-am dat pierdut, m-am dus la politie si la primarie pentru niste chitante, apoi la primaria orasului de unde esti, 2 timbre fiscale si apoi la buletin. til face imediat si in 4 zile il primesti asa am facut si euwinking bafta happy

Răspuns utilizator avertizat
| mogwtz a răspuns:

Am auzit ca il poti schimba cu o luna inainte nu stiu sigur