| Cristinutzaa2806 a întrebat:

Cu cati ani de inchisoare se plateste coruperea de minori?

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Art. 198. - Actul sexual cu un minor

Actul sexual, de orice natura, cu o persoana de sex diferit sau de acelasi sex care nu a împlinit vârsta de 15 ani se pedepseste cu închisoare de la 3 la 10 ani si interzicerea unor drepturi.

Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/......inori.html
Follow us: Avocatnetro on Facebook

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de imprejurarile faptei si de varsta minorului. Ti-am raspuns si la intrebarea anterioara si acum iti citez integral art.198 Cod penal:
"ART. 198
Actul sexual, de orice naturã, cu o persoanã de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi.
Cu aceeaşi pedeapsã se sancţioneazã actul sexual, de orice naturã, cu o persoanã de sex diferit sau de acelaşi sex între 15-18 ani, dacã fapta este sãvârşitã de tutore sau curator ori de cãtre supraveghetor, îngrijitor, medic curant, profesor sau educator, folosindu-se de calitatea sa, ori dacã fãptuitorul a abuzat de încrederea victimei sau de autoritatea ori influenţa sa asupra acesteia.
Dacã actul sexual, de orice naturã, cu o persoanã de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 18 ani, a fost determinat de oferirea sau darea de bani ori alte foloase de cãtre fãptuitor, direct sau indirect, victimei, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 12 ani şi interzicerea unor drepturi.
Dacã faptele prevãzute în alin. 1-3 au fost sãvârşite în scopul producerii de materiale pornografice, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 15 ani şi interzicerea unor drepturi, iar dacã pentru realizarea acestui scop s-a folosit constrângerea, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 18 ani şi interzicerea unor drepturi.
Când fapta prevãzutã în alin. 1 a fost sãvârşitã în împrejurãrile prevãzute in art. 197 alin. 2 lit. b) ori dacã faptele prevãzute în alin. 1-4 au avut urmãrile prevãzute în art. 197 alin. 2 lit. c), pedeapsa este închisoarea de la 5 la 18 ani şi interzicerea unor drepturi.
Dacã fapta a avut ca urmare moartea sau sinuciderea victimei, pedeapsa este închisoarea de la 15 la 25 de ani şi interzicerea unor drepturi."

| Ioan_Dinus_1997 a răspuns:

19-35 ani

| Andrei115 a răspuns:

MUltlaughing de ce?
Ce ai facut?laughing