| Burican_Mihai_1982 a întrebat:

Cui m-as putea adresa in vederea evacuarii unui aurolac care ocupa abuziv o scara de bloc? Respectivul a fost evacuat dintr-un apartament acum 8 ani pentru restante, i-a fost licitat apartamentul, si-a primit diferenta de bani, dar acum sta cu toata mobila pe holul unui bloc, la etajul 8. Eu m-am mutat aici acum cateva luni, si aproape in fiecare noapte am de-a face cu zgomotele dobitocului (23:00 - 8:00 sau mai mult). Asociatia de proprietari mi-a tot promis ca face sedinta si il evacueaza, dar pana acum n-au luat nicio masura. Toti oamenii de la etajul meu, si inca vreo 2 etaje mai jos suntem disperati de situatie, dar pana acum n-am gasit nicio rezolvare. Cui pot sa ma adresez sa-l evacueze pe individ? Politia? Orice sfat e binevenit. Multumesc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca politia o sa intervina fara o hotarare judecatoreasca de evacuare, eventual poate sa-l amendeze pentru conturbarea linistii publice.
Va trebui sa obtineti o hotarare judecatoreasca in acest sens.

| doctorandus a răspuns:

Chemi Politia. Scara blocului nu e locuinta, deci nu se poate obtine hotarare de evacuare de pe scara blocului, atat ca neavand dreptul sa locuiasca pe scara blocului il poate scoate Politia fara nicio hotarare.

| MuncaLaDomiciliu a răspuns:

Doctorandus are dreptate. Suna la 112 si reclama tulburarea locatarilor.holul unui bloc nu este locuinta, deci nu-ti trebuie nici o hotarare judecatoreasca in acest sens, trebuie doar evacuat de politie.Se poate face plangere si la Parchet din partea ASOCIATIEI, pentru TULBURARE DE POSESIE. SUCCES!