| anonim_4396 a întrebat:

Cum a ajuns China mare putere mondială și desi fiind și stat comunist?(nu că asta ar fi o problema, eu sunt socialist că afinitate politica) și de ce aproape toate lucrurile /produsele sunt făcute în China?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

A ajuns mare putere mondiala respectand ce a spus Mao Tze Dun: "Nu conteaza culoarea pisicii, important este sa prinda soareci!"
S-a orientat foarte bine la inceput, atragand capitaluri si tehnologie din strainatate, avand si o forta mare de munca si care a devenit calificata in timp, fiind si foarte harnici. A infiintat o gramada de intreprinderi, producand mai ieftin, profitand si de faptul ca in multe tari dezvoltate s-a renuntat la multe fabrici. Dupa aceasta s-a extins foarte mult si in strainatate.
Si nu va trece mult timp pana va fi prima putere mondiala in economie, daca nu cumva este deja.

1 răspuns:
| Holiday a răspuns:

Cand ai GDP per capita de 4 ori mai mic decat al SUA/Norvegia/Elvetia/Germania, etc, si 60% din cel din Romania, nu esti in niciun caz "mare putere economica".