| KiszMy a întrebat:

Cum acționezi, pe cale legală, dacă te afli în regim de detenție și ești acuzat de către colegii de celulă că "te-ai năpustit ca din senin asupra unuia dintre de ei, aplicându-i mai multe lovituri, fără niciun motiv"?

3 răspunsuri:
| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Nu știu dacă s-au schimbat prea multe în penitenciare din 2001 de când am fost eliberat eu,dar știu că au psiholog,sociolog,preot,C.I.(contra informații),și în general,își fac datoria în rezolvarea și prevenirea conflictelor,dar e foarte greu,din cauza supraaglomerării tuturor penitenciarelor. Se mai poate rezolva și prin participarea la întruniri (activități) religioase,sportive,educative,etc,prin care să ia legătura cu preotul,psihologul, sau deținutul dascăl, bibliotecar, sanitar, și să discute despre acea problemă și ce s-ar putea face.

| KiszMy explică:

*fără "exces de neimputabilitate" și alte soluții de compromis.

| CicianIoanaDiana a răspuns:

Eu i-aș lăsa să mă judece, aș da mii de declarații prin care aș spune că „Nu am nici o vină! Am fost acuzat/ă pe nedrept" și/sau altceva.