| LanguageMaster a întrebat:

Dacă eşti lovit grav de cineva fără motiv acesta poate fi pedepsit de lege?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, cel putin pentru infractiunea de lovire sau alte violente, daca depui plangere prealabila, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, dar persoana vatamata trebuie sa depuna plangere la politie in cel mai scurt timp.
Daca persoana vatamata e inconstienta, atunci se procedeaza din oficiu (medicii constatatori anunta politia).

| RAY a răspuns:

Normal ca da

| Violleta2022 a răspuns:

Da, poate fii pedepsit de lege, atata vreme cat tu faci plangere la Politie, imediat cum ai fost lovit, si mergi sa-ti scoti certificat medico legal in primele ore de la vatamare.

| Condrea_Talia_1998 a răspuns:

Normal ca va fi. Chiar daca il loveste cu un motiv si nu grav este pedepsit.