| z8 a întrebat:

Cum aflu daca sunt asigurat CNAS? Funda. Sunt student sub 26 ani, acum cateva luni medicul de familie ca sa-mi prelungeasca sau sa-mi reinnoiasca asigurarea mi-a cerut:
-copie dupa buletin,
-copie dupa legitimatia de student
-adeverinta de la facultate care sa dovedeasca ca sunt student.

Am adus doar copia dupa buletin si dupa legitimatia de student(stampilata pe anul 2010-2011), dar nu am adus adeverinta de la facultate (medicul de familie mi-a zis s-o aduc cand fac rost de ea). Am facut rost de ea dar de cateva luni sta la mine in dosar.

De unde pot sa aflu daca sunt asigurat sau nu, o lista pe internet, un telefon undeva, etc. N-am timp sa ma duc la nu stiu ce sediu cu hartogaraie si sa stau la cozi. Multumesc anticipiat

Răspuns Câştigător
| DoarImpreuna a răspuns:

Suna la casa de sanatate de care apartii cere compartimentul evidenta asigurati si le spui CNP-ul si afli. Aveau intr-un timp un nr gratuit 0800 800 950

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Studentii sunt asigurati prin efectul legii, dar numai pe durata normala a studiilor. De aceea medicul de familie ti-a cerut adeverinta de la facultate, asa ca du-o cat mai repede. Daca figurezi in baza lui de date este si in baza de date a Casei de Asigurari de Sanatate, poti sa te interesezi la casa cu care are contract medicul respectiv, daca vrei sa fii sigur 100%. Numai bine!

| Dragomir_Gabriela_1973 a răspuns:

Medicul de care apartin acum in Bucuresti nu ma gaseste asigurata, eu m-am stabilit din Ploiesti in Bucuresti, dar in Ploiesti sunt asigurata, de ce nu ma gaseste?