| Ss74jfv a întrebat:

Cum arata lumea acum daca nu ar fi existat comunismul si ideologiile de stanga si extrema stanga?

Adica sa nu fi existat Karl Marx, Vladimir Lenin, Stalin, Mao Zedong etc. Sa fi fost dintotdeauna libertate infinita in lume, toata lumea sa-si faca de cap.(cum e acum)

Eu cred ca lumea n-ar mai fi fost asa dezvoltata cum e acum. Comunismul/socialismul a mutat taranul de la sat la oras(prin confiscarea terenurilor), a construit nenumarate fabrici pentru ca ''orice prost sa aiba loc de munca''.

Se poate vedea in SUA(singura tara unde libertatea infinita a existat dintotdeauna) cat de "buna" e democratia, americanii sunt cei mai nebuni si rasisti din lume. Cateva sute de mii de milionarii compun 90% din PIB-ul tarii, restul de 300 milioane o duc de pe azi pe maine. Singura tara din lume unde in fiecare saptamana au loc atacuri armate. etc etc

Mie personal mi-e frica de momentul in care toata populatia lumii va trai in democratie. Adica cand va cadea comunismul in China, Coreea de Nord, vietnam si care tari mai is comuniste

Voi ce parere aveti?

41 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Realizezi cat progres tehnologic, medical etc au adus nebunii aia liberi? Și sunt cea mai mare economie din lume.
Și sa fim serioși, SUA are in jur de 150milioane de lucrători activi. Din ăștia 45% trăiesc cu salariu mediu pe economie adică peste 4500$ pe luna, iatlr peste 15% dublu de atât. De unde ai scos tu faptul că 300milioane trăiesc la limita subzistenței?

Îmi zici din statele alea comuniste câți trăiesc cu 4500$ pe luna?

Și de ce ai dat doar SUA că exemplu. Sunt o groaza de alte state democrate care prospera, vezi vestul și nordul Europei.

De altfel țările cu regime comuniste și ideologii extreme sunt la coada nivelului de trai. Asta am văzut și noi in anii 80pentru aia care cunos.

Eu zic sa îți pui puțin cunoștințele în oricine și pe urmă să îți revezi afirmațiile.

| Ss74jfv explică (pentru suntserios):

Tu nu realizezi cum ar fi aratat lumea acum daca nu ar fi existat evenimentele din 1918-1922.

Rusia si China erau niste saracii extreme inainte de anii astea. Comunistii au inceput construirea fabricilor, blocurilor si au mutat taranii de la sat la oras.

Nici nu realizezi cat de multa inovatie a adus China prin forta sa de munca ieftina de care au profitat toate companiile occidentale. Nu realizezi cat de scumpe erau produsele electronice pe care le folosesti de zi cu zi daca nu erau produse in China si in schimb erau produse intr-o tara sa zicem cu venituri medii in Europa.

| suntserios a răspuns (pentru Ss74jfv):

Vezi, comunismul a adus forța munca ieftină și sclavagism. Nu inovație. Au și ei creierele lor strălucite... Dar câteva.

| Ss74jfv explică (pentru suntserios):

Si nu stiu unde ai auzit tu de salariu mediu in SUA de 4500$ pe luna. Poate vorbesti de brut.

Salariu mediu net in Los Angeles(printre cele mai bogate orase) este in jur de 3200-3500$. In plus, SUA e tara cu cei mai multi directori de multinationale care aia au salarii de zeci, sute de mii de euro. Deci in realitate salariu mediu e ceva mai mic.

| Ss74jfv explică (pentru suntserios):

''Vezi, comunismul a adus forța munca ieftină și sclavagism''

Asta a adus concurenta si forta de munca ieftina in China, daca nu ar fi existat comunism, forta de munca ar fi fost mult mai scumpa si inovatia nu ar mai fii fost aceeasi.

Daca un chinez se multumeste cu 5$ pe ora, un neamt sa zicem iti cere pe putin 15$. Deci cheltuieli de 3 ori mai mari pe forta de munca.

| suntserios a răspuns (pentru Ss74jfv):

Deci tu ești ok cu sclavagismul?
Mana, atunci ce sa mai discutam de democrație etc etc

In fine, lucrurile sunt clare în realitate. Niciun stat comunist sau cu regim de conducere totalitar / autoritar nu a prosperat vreodată. in schimb marile țările democratice și capitaliste da. Și aici nu mai e nevoie de nicio explicație.

PS. Vezi că în California salariu mediu e peste 5k.

| Ss74jfv explică (pentru suntserios):

''Niciun stat comunist sau cu regim de conducere totalitar / autoritar nu a prosperat vreodată''

In URSS rata saraciei extreme era undeva la 5%, acum in Rusia democratica saracia extrema e probabil 20-30%. Habar n-ai cat de saraca era China daca acum era democratie.

| suntserios a răspuns (pentru Ss74jfv):

Urss nu prospera. Calitatea vieții era sub limitele decenței.
Rusia de acum oferă o calitate a vieții net superioara urss ului.

Sa nu mai vb de țările baltice. Care sunt acum probabil de 10ori mai prospere.

Mai are rost sa amintim de Polonia, România și chiar Moldova care sunt infinit mai prospere după 89 încoace. Hai serios cum dracu sa comparam?

| Ss74jfv explică (pentru suntserios):

Arata mi si mie unde e salariu mediu peste 5k in California... ti am zis cum sta treaba cu salariu mediu in SUA.

| Ss74jfv explică (pentru suntserios):

Pe langa PIB-ul care a crescut, mai avem si inflatia enorma din anii 90 care a devalorizat banii. Puterea de cumparare in Romania pentru cetateanul de rand era mai mare in comunism decat acum, cu toate ca erau cam goale magazinele. Tarile baltice si Polonia au crescut pentru ca au avut niste politicieni extrem de buni dupa 90. Dar Romania si Moldova au fost conduse de toate lichelele.

''Urss nu prospera. Calitatea vieții era sub limitele decenței.
Rusia de acum oferă o calitate a vieții net superioara urss ului.''

Explica-mi cate investitii s-au realizat in ultimii 30 de ani ai URSS fata de cei 30 de ani de Rusia condusa de Putin, Medvedev si altii.

Lafel si in Romania. Cum arata Bucurestiul in 1960 si cum arata in 1989, diferenta de la cer la pamant. Cum arata bucurestiul din 2022 fata de cel din 1990? pai. nu mare diferenta, in afara de cateva strazi asfaltate si alte chestii minore nu s-a schimbat mai nimic( ai pe Youtube video-uri cu comparatii intre bucurestiul de azi si cel de atunci).

Singurele orase unde chiar a crescut nivelul de trai sunt Cluj, Oradea, Brasov si inca cateva de prin Ardeal, in restul Romaniei (Oltenia si Moldova) nu s-a realizat mai nimic.

| Ss74jfv explică (pentru suntserios):

Si pana la urma poate sa aiba si 2 milioane salariu mediu. In Los Angeles sunt mai multi oameni ai strazii decat in Bucuresti(exceptand Ferentari). Lafel masinile din Bucuresti parca-s mai luxoase decat ce vad pe la ei.

https://www.youtube.com/watch?v=E2RvooEI0YE

| Ss74jfv explică (pentru suntserios):

Si legat de occident, explica-mi cate razboaie au avut loc in SUA, Anglia, Franta si cate au avut loc in Europa de Est.

Si in primul si in al doilea razboi mondial, Europa de est a fost terenul de lupta. SUA de la razboiul civil incoa n-au avut nici o problema militara, n-au fost atacati de nimeni.

| suntserios a răspuns (pentru Ss74jfv):

Hai că de acu dai in SF cu mașinile tale și cu oamenii străzii. Logic că acolo atunci când ai 20milioane de oameni populație în zonă LA ai mai multi oamenii ai străzii care se mai și aduna din toată țara din cauza climei la care se adaugă și imigranți cu tona samd. Și nu era despre LA vs București era despre nivelul de trai din SUA.

| Ss74jfv explică (pentru suntserios):

''Hai că de acu dai in SF cu mașinile tale''

Eu zic sa mergi maine prin Bucuresti sa vezi ce masini sunt pe strazi. Si dupa uite-te imediat la un vlog din Los angeles si vezi unde-s mai multe Mertzane si Porsche(la noi evident).

| suntserios a răspuns (pentru Ss74jfv):

Nu confunda câteva străzi asfaltate sau nu cu nivelul de trai. Adaugă libertatea de mișcarea, de exprimare, de cumpărare, de vot, de a fi proprietar, de a avea afaceri samd cu o țară comunistă. Degeaba îți făcea statul bloc când tu erai sclavul lui în totalitate.

| suntserios a răspuns (pentru Ss74jfv):

Știu ce mașini sunt in București. Și știu și ce mașini sunt in LA că am fost și am văzut cu ochii mei. Așa că îți pot confirma, bati câmpii

| suntserios a răspuns (pentru Ss74jfv):

Și dacă ar fi cum zici tu, iar te contrazici. Ar însemna să afirmi că România este extrem de bogată deci capitalismul ii face bine. Te hotărăști in ce direcție mergi?

| Ss74jfv explică (pentru suntserios):

''Și dacă ar fi cum zici tu, iar te contrazici.'' Adica nu e sau cum? Nu-s masini de lux in Bucuresti, si in toata tara in general?

| suntserios a răspuns (pentru Ss74jfv):

Sunt suficiente mașini de lux in Romania. Asta pentru că suntem în capitalism care e mai bun decât socialismul comunist.

Dar nu, nu sunt mai multe mașini scumpe decât în LA. Să păstrăm totusi proporțiile.

| Ss74jfv explică (pentru suntserios):

''Dar nu, nu sunt mai multe mașini scumpe decât în LA. Să păstrăm totusi proporțiile.''

Poftim:https://www.youtube.com/watch?v=Pyq4TAZfscE

In afara de cateva Ferrari si cateva Tesla, in rest sunt numai cazane pentru un oras cu salarii de vreo 6-7 de ori mai mari decat in Romania. Pai in Bucuresti si in stanga si in dreapta e plin de BMW, Mertzane si Porscheuri de 30k+ euro.

| Ss74jfv explică (pentru suntserios):

''Asta pentru că suntem în capitalism care e mai bun decât socialismul comunist.''

Uite in Grecia e la putere un partid de dreapta liberal, democratic etc. De ce nivelul de trai din Grecia e mult mai mic decat in tarile nordice unde sunt la putere partide socialiste de stanga?

| Ss74jfv explică (pentru suntserios):

Explica-mi de exemplu de ce China a reusit sa controleze in mare parte pandemia, iar in SUA deja a infectat (oficial) vreo 90 milioane oameni, adica cam 30% din populatie?

| suntserios a răspuns (pentru Ss74jfv):

-am fost în LA, știi ce mașini am văzut.
-grecii sunt niste leneși, că și spaniolii. Nu tine totul de sistemul politic. Mai tine și de mentalitatea omului.
- ești pe bune cu întrebarea cu covidul? Serios? Pai tu ai văzut cum a ținut China pandemia sun control. Blocând cu forța oamenii în case, zeci de milioane ținuți cu forța închiși, tinandui flamanzi, omorând animalele de companie... Pai așa viață vrei tu?

| Ss74jfv explică (pentru suntserios):

Pai în Grecia și Spania e libertate totala și sunt lenesi tipic unor popoare balcanice(Grecia) și latine(Spania). Nordicii au reguli mult mai dure în orice d aia s mai dezvoltați, nu își face asa oricine de cap.

| Ss74jfv explică (pentru suntserios):

"Pai tu ai văzut cum a ținut China pandemia sun control." Și?
Au ținut câteva orașe în lockdown complet câteva săptămâni dar în rest n au avut cazuri și le-a mers economia. Pai în SUA nu e nici o restricție legat de Covid. Au avut și vaccin primii, au și o populație de 4 ori mai mica și tot n au reusit sa gestioneze pandemia. Pai chinezului când ii spui sa stea în casa, stă. La americani dacă le zici sa stea în casa o luna, cred ca se ajunge la ceva mai rau decât a fost la capitoliu anul trecut, anarhie.

| suntserios a răspuns (pentru Ss74jfv):

Chinezului daca ii spui sa stea in casa sta pentru că altfel înfundă pușcăria. Prietene sa nu îți dorești vreodată regimul din China. Tu nu prea înțelegi ce înseamnă lipsa de libertate.

| Ss74jfv explică (pentru suntserios):

Eu cred ca tu ești vreun multi-milionar afacerist și ai o boala pe ideologiile de stanga. Înțelege: socialismul nu e asa bau bau cum crezi tu. Poate e pentru astea super bogați ca tine. Dar majoritatea oamenilor nu s bogati. Majoritatea oamenilor trăiesc de la o luna la alta mai ales acum cu inflatia asta. Se împrumută, isi fac rate.

Chiar sunt curios ce alegi între Trump și Biden de exemplu. Trump e ideologia de dreapta, libertate completa, fiecare se descurca cum poate. De ce crezi ca oamenii au vrut sa scape de Trump și l au votat pe Biden? Pentru ca majoritatea nu o duc bine, au probleme financiare etc.

| Ss74jfv explică (pentru suntserios):

Ești prea manipulat de cei de dreapta cum ca stanga e iadul pe pământ și e rea etc.

| Ss74jfv explică (pentru suntserios):

E ca și cum te întreb cine are mai mult profit : Buggati sau Ford?

Lafel e și cu economia. Se dezvolta mai mult prin ajutarea celor saraci și supra taxarea celor bogați. Pentru ca cei bogați reprezinta un procent foarte mic din populație în comparație cu restul. Deci ajuți mai mult economia prin taxarea câtorva bogați și crescând puterea de cumparare a săracilor.

| suntserios a răspuns (pentru Ss74jfv):

Trump era un idiot. Cine l a votat pe Biden a făcută să scape de un măscărici.

PS confunzi grav socialismul și ideologiile de stânga cu comunismul și regimurile autoritare. Sau nici tu nu mai știi despre ce era discuția.

suntserios
| suntserios a răspuns:

PS.

"Singura tara din lume unde in fiecare saptamana au loc atacuri armate."

Ai idee ce se întâmplă în Africa și Orientul Mijlociu măcar?

| Ss74jfv explică (pentru suntserios):

''Ai idee ce se întâmplă în Africa și Orientul Mijlociu măcar?''

In orientul mijlociu, in tarile arabe de exemplu, daca impusti pe cineva random pe strada sau faci o criminalitate de genul te spanzura aia in mijlocul stadionului de fata cu toata lumea)))
Iar legat de Africa, continentul asta se imparte in 2. Partea nordica majoritar musulmana unde la fel exista pedeapsa cu moartea pentru criminalitati si partea sudica majoritar crestina unde e ceva mai multa democratie.

| suntserios a răspuns (pentru Ss74jfv):

Ai auzit de Isis, al qaeda, boko haram? La aia nu le taie nimeni mana?

| Ss74jfv explică (pentru suntserios):

''Ai auzit de Isis, al qaeda, boko haram? La aia nu le taie nimeni mana?''

Astea s prin tarile sarace gen Afganistan, Iran, siria etc. Eu vorbesc de tarile arabe gen Emiratele arabe unite. Dubaiul e mai sigur decat toate capitalele europene, chiar daca-s o gramada de indieni, thailandezi etc.

| suntserios a răspuns (pentru Ss74jfv):

Exact. Dubai e cea mai democratică țară din Orient. Și e cea mai sigura și dezvoltată. Tu ai ziso, nu eu.

| suntserios a răspuns (pentru suntserios):

Emiratele voiam sa zic, că Dubai nu e tara.

| Ss74jfv explică (pentru suntserios):

De unde si pana unde e democratic UAE? Exista pedeapsa cu moartea acolo ))) e ceva mai democratic decat Iran, Siria si astea, dar fata de Europa e mult mai autoritar

| samuraibrazilian69 a răspuns (pentru suntserios):

Cine a fost in Africa si Orientul Mijlociu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Părerea că ai o viziune limitată, partizană, ne conectactă la realități.

| goguPatent a răspuns:

Citind asa in diagonala ma intreb oare cum in anul 2022 mai sunt cetateni ai unei tari democratice care au acces la informatie si care admira regimurile autoritare si/sau comuniste.