| numesiprenume0 a întrebat:

Cum as putea sa platesc o amenda de 2000 lei daca lucrez pe minim pe economie? Ce se intampla daca sunt student si nu am nici un loc de munca? Daca nu o platesc ce se intampla?

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O sa ajunga mai mare daca intarzii sa o platesti si nu vei avea acces la un imprumut ipotecar, imprumut de nevoi personale sau rate la o masina. Trebe facuta contestatie daca nu ai fost vinovat si aveai declaratia la tine altfel anunta politia sa vezi cum poti so platesti treptat in timp daca ai fost vinovat

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Ti-a fost lene să completezi o declaratie, conform ordonantei. Sau ai mers pe ideea că „sunt jmecher, nu mă opreste pe mine"!
Acum plătesti prostia făcută de tine.

| RAY a răspuns:

Nu o platesti simplu, ce sa iti faca

suntserios
| suntserios a răspuns:

Amenzile nu se daubin funcție de venituri. Nu o plătești se ajunge la executarea silita la un moment dat. O foaie pe care scriai 3 randuri era 20 bani. Lenea e mai scumpa

| Superior a răspuns (pentru suntserios):

Nu toti au imprimante acasa (asta o spune cineva care are imprimanta).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Superior):

Nici eu nu am imprimanta si de fiecare data am declaratie la mine, frumos, pe telefon. Nu sta nici naiba sa te ia la bani marunti cum ai facut semnatura. "Da, dom' politist, am listat, am semnat cu pix cu gel, apoi am scanat si am facut PDF, de aia arata asa de bine semnatura si pare ca e facuta direct pe calculator."

| suntserios a răspuns (pentru Superior):

Si ce daca nu are imprimanta. De mana nu se poate scrie?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te-a amendat ca nu aveai declaratia pe proprie raspundere? Sau pentru ce.

| mihai69 a răspuns:

Poți plăti o amendă și în „tranșe", nu e musai să achiți toată suma odată.
Se întâmplă că tot trebuie să plătești, nu-i pasă nimănui de unde faci rost de bani.
Dacă nu plătești, fie ești executat silit, fie se transformă amenda în zile de muncă în folosul comunității sau detenție.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cind ai iesit cu mina in c&r fara declaratie nu te-ai gindit la astea? Iei frumos si muncesti mai mult, maninci piine cu apa, poti incerca sa mai si cersesti in timpul liber. Eu as da un leu unuia pe care l-as vedea la colt cu o pancarda "Am fost imbecil si am iesit fara declaratie asa ca am luat amenda de 2000 RON. Ajutati-ma sa platesc si promit sa nu mai fiu cretin!"

| RoCkKiD a răspuns:

Amenda nu are nici o legatura cu veniturile tale, poti sa primesti o ameda uriasa raportata la veniturile tale. Daca nu o platesti ANAFul are cateva variante, iti baga cuantumul la impozit, ramai fara bunuri sau chiar pot sa iti puna proprire pe conturi.

Intr-un fel sau altul o sa o platesti. happy

| Digikey a răspuns:

Ai 15 zile sa faci contestatie.Eu iti recomand s-o faci.Amenzile astea sunt absurde.

| Nume6 a răspuns:

Pai n-ai si tu un prieten mai cu bani care te poate imprumuta si sa ii dai cate un milion mereu? Din cate stiu o sa-ti vina mai multi bani la factura de la recuperatori sa platesti ca o scrisoare, pot veni recuperatorii pe la poarta, ti se iau bunuri din casa, sechestru pe conturi bancare, in cel mai rau caz sechestru pe casa.

| stancuprint a răspuns:

Fa si tu contestatie, sau apeleaza la parinti, altfel o vor plati parinti tai.