| Mylly a întrebat:

Sa zicem ca ar fi o persoana care are o amenda la stat peste 500 de milioane si nu are de unde sa o dea (nu are bunuri pe numele lui, nu are nimic decat un serviciu cu salariu minim pe economie) ce s'ar putea intampla? Si consecintele de cine sunt date?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de ce fel de amenda este vorba. In primul rand o sa-i puna poprire pe salariu si apoi amenda poate fi transformata in inchisoare sau ore de munca in folosul comunitatii, in functie de faptul ca amenda este penala sau contraventionala.

| Mylly explică (pentru Ioandelasal):

Inainte de a da menda se poate ca un expert pentru fundatii sa ceara 200 milioane inainte si apoi sa'l scape de tot si de munca in folosul comunitatii si de inchisoare de tot? Si cine poate da inchisoare sau munca in folosul comunitatii?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mylly):

Nu-ti inteleg intrebarea cu expertul pentru fundatii.
Transformarea amenzii in inchisoare sau ore de munca in folosul comunitatii o face instanta de judecata.

| Mylly explică (pentru Ioandelasal):

Pai de la judecatorie a ajuns la un expert pentru fundatii si acel expert a cerut 250 milioane ca sa scape de tot de amenda (nu a venit nicio citatie sau ceva cum c ar trebui sa dam atat ca sa scapam de 500 milioane, a zis asa din gura)! Este posibil asa ceva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mylly):

Pentru ce a fost amenda?