regis
| regis a întrebat:

Cum comentati declaratiile:
Emil Boc: "daca se voteaza proiectul Bugetului in forma pe care Guvernul o sustine, atunci putem da acesti bani, adica 3 miliarde de lei vechi, fiecarui senator si deputat UDMR".
Radu Berceanu "nu prea sunt bani" pentru construirea sau repararea drumurilor in judetele pe care UDMR le reprezinta.

Răspuns Câştigător
kratos
| kratos a răspuns:

Ultima solutie este o revolutie!

5 răspunsuri:
regis
| regis explică:

@emanuellex - cu siguranta nu e vorba despre bani personali, ci despre un buget la dispozitia parlamentarului. Nu este ciudat insa felul in care se sugereaza conditionarea acestui buget de acordarea unui vot, sau chiar mai mult, de apartenenta la un anumit grup parlamentar?
In privinta a ce considera reprezentantii UDMR, trebuie sa te contrazic. Afirmatia lui Radu Berceanu a ajuns la presa prin intermediul unui reprezentant al UDMR, care sugera exact opusul. Mai ales prin acel cuvant "prea", care da un alt inteles intregii idei.

| anad a răspuns:

Sigur, daca le da banii, vor fi investiti, macar o parte din ei, pentru repararea si construirea unor drumuri pe care vor circula si romanii. Poate si strainii daca vor avea curajul sa vina in Romania. Poate gresesc, dar parca prea suntem Gica contra uneori.Si "nu prea sunt bani"de 20 de ani cand e vorba de populatie si nu de ei!

| myrazvy a răspuns:

Da, cele 3 mld pentru fiecare senator sau deputat sunt dati de fapt pentru a incepe unele proiecte in colegiile parlamentare care i-au votat, sunt bani pentru reparatiile strazilor sau depinde unde vor ei sa-i foloseasca.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Nu cred ca s-a referit la faptul ca le va da bani pentru uz personal. Acesti trei miliarde de lei vechi vor fi dati senatorilor si deputatilor pentru a-i investi in zona unde sunt reprezentati pentru satisfacerea promisiunilor electorale. Daca Radu Berceanu a afirmat ca nu sunt bani, inseamna ca acesti bani necesari nu pot fi alocati. Reprezentantii U.D.M.R. nu considera totusi aceasta masura ca fiind una discriminatoare, acceptand faptul ca anul 2010 trebuie sa fie la fel de "vitreg" pentru toti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Politicieni, ce vrei laughing