| shpike a întrebat:

Cum credeti ca am trai in ziua de astazi daca regimul comunist din Romania nu s-ar fi prabusit?happy Daca Ceausescu si-ar fi continuat exercitarea puterii?

Răspuns Câştigător
| m4them4tic a răspuns:

Tinand cont ca pe vremea lui s-au construit destule lucruri folositoare, lumea era altfel, fiecare avea loc de munca, plus altele...toate acestea ma duc cu gandul ca ar fi fost mai bine, tara noastra ar fi fost mult mai capabila sa se dezvolte.
Am auzit odata(poate ca vorbesc prostii), ca Ceausescu ar fi fost indepartat de la conducerea Romaniei de alti oameni influenti(nu romani), carora li se parea ca tara noastra se indrepta pe un drum bun(doar am auzit, dar m-a pus pe ganduri).

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E greu sa faci astfel de scenarii. Pentru ca regimul comunist sa continue in Romania, trebuia ca el sa continue si la est de noi. Iar Ceausescu ar fi murit oricum intre timp.
Presupunand insa ca acest lucru ar fi fost totusi posibil, am fi trait cam cum am trait si inainte de 90, doar ca exporturile la rusi nu ar mai fi mers, relatiile cu China mergeau tot mai prost, singurii cu care am mai fi putut colabora ar fi fost arabii.
Cu siguranta nu am fi ajuns insa nici pe primele locuri in lume, dar nici pe ultimele.

| Hombre a răspuns:

Tot prost. @Atotstiuorul de unde ai scos asta?

| EUSIATIT a răspuns:

NU vreau sa crezi ca sunt nostalgica dra sincer libertatea era[restructionata] dra, macar aveati si voi tinetii toti serviciu stabil si o casa. Nu a murit nimeni de foame atunci. acum SIGURANTA? unde este. poate era mai bine. dar nu putem intoarce timpul inapoi.NU mai erau atitea bogati [hoti] era oricum mai bine macar 20%

| anad a răspuns:

Greu de dat pronosticuri deoarece ar fi avut vreo 90 de ani si nu ar mai fi condus el Romania.(poate nici nu ar mai fi trait)

| Razvan a răspuns:

N-ar fi rezistat prea mult treaba cu comunismul oricum.Pentru ca orice natiunea vrea libertate si atunci cand aceasta e interzisa populatia reactioneaza violent.Ne-am nascut liberi de la natura si sta in noi sa ne razvratim cand acest drept ne este furat.Nu contest lucrurile facute de Ceausescu sau de partile bune ale epocii poate mai bune ca epocii contemporane dar comunismul nu e solutia

| Roby67 a răspuns:

Daca el nu ar fi murit atunci, nu as mai trai eu azi.

| costymaximus a răspuns:

Sigur nu postam intrebari si raspunsuri pe TPU., ne uitam cu jind la altii din alte tari, mall-urile erau mari cantine, nu ce este acum si exemplele pot continua.

| Atotstiutorul a răspuns:

Eram in primele 5 natiuni ale lumii din orice punct de vedere vrei tu

| 334499 a răspuns:

Cel putin aveam toti servicihee hee

| misiik a răspuns:

El ar fi vrut sa ne gospodarim singuri, fara sa depindem de altii.

| blackmesa a răspuns:

Tara ar fi fost cu mult dezvoltata, fabrici active, oameni poate mult mai educati si mai responsabili cu un loc de munca, cersetori putini, rromi pusi la respect etc.Am fi fost o tara prospera si muncitoare.Chiar citesc carti in care, autorii, isi povestesc viata din vremea comunismului. greu dar bun! Pacat.Un lucru rau la acest regim e acela ca era interzisa ortodoxia.