| AvalohAlyn a întrebat:

Cum credeți că se vor desfășura alegerile electorale de anul asta? Ce partid câștigă,cine pierde,credeți că USR va câștiga primarii importante sau pnl va fi forță sau din contra PSD va face legea din nou?
Cum credeți că va arata compoziția Parlamentului, în funcție de culoare?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Analizand voturile de la europarlamentare, dar si o crestere a PNL in sondaje, parlamentul cred ca ar arata cam asa:
35% PNL, 25% PSD, 22% USR-PLUS, 7% PRO, 6% PMP, 5% UDMR

Nu cred ca PNL este pe la 45% in sondaje. Nu ii vad pe votantii USR-PLUS sa treaca masiv spre PNL doar pentru ca sunt la putere, doar o mica parte. Evident, PNL mai ia voturi si din zona PRO/ALDE.

La locale PNL va domina Transilvania. Dar are sanse sa castige multe primarii in Moldova si in zone restranse din Sud (Calarasi, Ilfov, Dobrogea). Deci ar fi un mare plus pentru PNL, care in general se rezuma doar la Transilvania.
PSD va ramane cu primariile din Oltenia, va pierde semnificativ in alte regiuni... poate va deveni un partid regional, cum e UDMR.
In rest, celelalte partide vor fi cam cum sunt acum din punct de vedere al administratiei locale. USR-PLUS poate castiga in orasele mari in care administratiile sunt pesediste (Iasi, Constanta, Bucuresti). In orasele mari cu administratii liberale se face o treaba relativ-buna, nu prea e nemultumire pentru a schimba primarul.