| AvalohAlyn a întrebat:

Cum e Crăciunul în America (U.S.A)?
Ca în filme?
Dar Anul Nou?

1 răspuns:
| Nimeni20192018 a răspuns:

Bună! Următorul text a fost copiat :

Tradiţiile, obiceiurile şi legendele de Crăciun din America reprezintă asemenea altor numeroase aspecte ale moştenirii spirituale din Statele Unite, o împletire inedită a diverse influenţe culturale ale lumii.
Se spune că, în America, Crăciunul este sărbătorit în toate felurile posibile! Asta nu înseamnă însă, că americanii nu au pus bazele unor noi tradiţii legate de sărbătorile de iarnă. Personaje precum renii Rudolph şi Frosty au devenit la fel de celebre, precum Santa Claus-Moş Crăciun. Nu lipsită de interes este infuzia în cultura americană a unor imagini simbol din publicitate, precum urşii polari specifici mărcii Coca Cola.

Americanii se laudă cu faptul că actualul Moş Crăciun, numit de ei Santa Claus, s-ar fi "născut" în Statele Unite, datorită unei miriade de artişti, scriitori şi, bineînțeles, legende.
Se spune că numele de Santa Claus ar proveni din cuvântul olandez ce îl desemnează pe Sfântul Nicolae, adică Sinterklaas. Deşi olandezii au adus aceste personaj în America, în secolul al XVII-lea, el nu a devenit un simbol al Crăciunului până când, în anul 1809, scriitorul Washington Irving nu a scris o carte despre el.