| alondrakiss a întrebat:

Cum îl pot face sa plătească pensia alimentară la copil?
Daca nu am fost căsătoriți civil și de o luna de zile ne-am despărțit?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu plateste de bunavoie atunci singura posibilitate legala este sa-l dai in judecata pentru plata obligatiei de intretinere (pensie alimentara) la judecatorie.

| Violleta2022 a răspuns:

Actiune judecatoreasca la tribunal!

| Brizbriz a răspuns:

Il dai in judecata

| mi25 a răspuns:

Sunt doua situatii.
1. Daca tatal copilului a recunoscut copilul, actiune in instanta, pentru plata pensiei de intretinere (nu se mai numeste pensie alimentara) a copilului. Chiar daca plateste pensie de intretinere, daca intretinatorului nu-i convine suma, considerand-o prea mica, se poate deschide actiune pentru ca instanta sa stabileasca cuantumul acesteia. Dar, atentie, plata se poate face si in natura.
2. Daca copilul nu este recunoscut de tata, atunci trebuie proces de recunoatere a copilului, cand se stabileste si cuantumul pensiei.
Pana nu se constata ca nu se doreste plata pensiei - de regula 3 luni - degeaba se deschide actiune, fiind cheltuieli de judecata pierdute.

| RaduRobertRO a răspuns:

Simplu, daca e in certificatul de nastere trecut la tata, proces de abandon, la 3 luni neplatite e belea pentru el, iata aii: https://ro.org.ro/cine-si-cat-plateste-pensie-alimentara/