| AndreeaCB a întrebat:

Parintii mei s-au despartit si eu am ramas la mama, tata trebuie sa-mi plateasca pensia alimentara, insa el nu are venit. Nu am mai primit pensia alimentara de 4 ani de zile, neavand venit istanta i-a stabilit sa plateasca 65 de lei pe luna, asta era acum 7-8 ani. Patru ani mi-a platit, iar cum am spus mai spus 4 ani nu mi-a mai platit. As dori sa intreb : Cat trebuie sa plateasca in prezent un om fara venit pensia alimentara? Eu am auzit ca 100 de lei. E adevarat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat.
Pensia alimentara este de pana la 1/4 din venitul net lunar, daca este datorata pentru 1 copil. Cel care nu are venit este obligat la cel mult 1/4 din salariul minim net pe economie, in prezent acesta este de 724 lei, asa ca ar putea fi obligat sa plateasca cel mult 181 lei pe luna. Suma exacta o stabileste instanta de judecata, fara a depasi suma rezultata din calcul.