| Dustdust a întrebat:

Am 2 intrebari mai ciudate. Am un prieten care a avut o iubita pentru 4 ani. In acesti 4 ani au avut un copil. Ea dupa 4 ani de relatie ( din astia 4 in ultimul an s-a nascut copilul ) ea i-a dat papucii, motiv ca nu mai are fluturasi in burta pentru el. Motivul nu e important zic eu, e viata ei si face ce vrea cu ea. Ei s-au despartit acum 5 ani, el in toti acesti ani a platit pensia alimentara copilul crezand ca e al lui. S-a dovedit ca nu e al lui si sunt curios daca el poate sa o dea pe ea in judecata pentru asa ceva. Adica el a dat bani pentru un copil care nu e macar al lui. Poate face asa ceva? A 2 intrebare fiind : ei nu au fost casatoriti si nu e copilul lui biologic, este macar obligat de lege sa plateasca pensia alimentara?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Daca a platit "pensia alimentara", trebuia sa aiba o hotarare judecatoreasca.
In cazul dovedirii cu test de paternitate ca, prietenul tau nu este tatal biologic, dar instanta a dat ca hotarare obligarea lui la plata pensiei de alimentare, atunci e vorba de o grava eroare. Situatia ii da dreptul sa apeleze din nou la instanta si sa ceara corectarea erorii, respectiv recuperarea prejudiciilor cauzate.

In cazul ca nu exista dovada cu test de paternitate atunci lucrurile se schimba, prima data trebuie facut acest test.

Mai sunt si alte posibilitati, dar recomand sa contacteze cativa avocati specializati in asemenea cazuri, pentru a avea castig de cauza.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca a platit pensie alimentara inseamna ca el a recunoscut copilul, ca fiind al lui, altfel nu vad de ce ar fi platit.
Daca s-a stabilit, prin hotarare judecatoreasca definitiva, ca nu el este tatal copilului atunci nu mai trebuie sa plateasca pensie alimentara in continuare.

| Violleta2022 a răspuns:

Sa-mi fie cu iertare, dar nu am inteles corect, cum s-a dovedit daca copilul nu este al lui?
S-a dovedit legal prin test de paternitate asta, sau doar s-au aruncat niste vorbe in vant, ori barfa prietenilor este de vina?
In orice caz, un test de paternitate trebuie facut de urgenta si in functie de el, se va decide daca amicul tau mai plateste sau nu pensie alimentara.
Cat priveste de ce s-a platit pana acum pentru copilasul care nu era a lui, sa le puna cruce banilor, sa o considere un gest marinimos, pentru un copilas nevinovat!

| Dustdust explică (pentru Violleta2022):

Sa puna cruce banilor? Nu stiu cati ani ai dar nu cred ca intelegi munca din spatele banilor. Nu se dau asa pe ochi frumosi. Mai ales ca acea femeie are deja pe altul si el tot trebuie sa plateasca? Vezi sa nu. Cat despre intrebarile tale, cum a zis si Bula mai sus, este obligat de un judecator sa plateasca si din cauza unui accident a aflat ca nu este tatal copilului pentru ca el este steril si nu ar putea sa aiba copii. Un test ADN pana la urma o sa rezolve problemele se pare.

| doctorandus a răspuns:

Sa ia legatura cu un avocat, il va indruma ce sa faca (tagada paternitatii).

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Vad ca nu spui ca el ar fi platit pensie in urma unei hotarari judecatoresti. In cazul asta nu e obligat sa plateasca nici o pensie chiar daca e copilul lui biologic. Dar nici nu are ce recupera, a dat bani benevol si neobligat de nimeni.