| anonim_4396 a întrebat:

Cum imi pot recupera un bun daca a cazut pe proprietatea privata a cuiva, iar acesta refuza sa mi-l inapoieze sau daca acesta lipseste de pe proprietate?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dovedesti ca-i al tau si daca il tine mai mult de 10 zile se poate alege cu amenda sau inchisoare.
Art. 243 CP: "(1) Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al său se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.".

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu poliția.

Răspuns utilizator avertizat
| IarsiIar a răspuns:

Mi se pare mie sau nu ne spui tot adevarul?
Nu este acasa, sau refuza sa ti-l dea?
Prin cadere a distrus ceva pe proprietatea sa? Nu te folosi de pretextul ca "nu este pe proprietate" ca sa-i incalci proprietatea.

Răspuns utilizator avertizat
| Ghioacă a răspuns:

Din câte știu eu dacă ai cu ce dovedi ca este bunul tău te ajută politia