| carmennnn a întrebat:

Cum poate deveni legal tutore, un parinte, pentru copilul major,bolnav de schizofrenie? Refuza internarea voluntara la spital, a devenit agresiv etc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un parinte poate deveni tutore, pentru copilul major, doar daca acesta este pus sub interdictie judecatoreasca. De asemenea poate deveni curator al copilului major.
In ambele cazuri este necesara o hotarare judecatoreasca, de punere sub interdictie si numire de tutore sau de numire de curator.
Pentru detalii vezi art.164 si urm. din Codul civil.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intai, diagnosticul si gradul de handicap trebuie constatata si validata de catre o comisie medicala.
Daca bolnavul are grad de invaliditate 1, atunci are nevoie de un tutore desemnat, care s-o supravegheze.
Totul depinde de diagnosticarea de specialitate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tutela stabilește o relație între un minor și un adult.
Astfel un copil major este major, nu poți institui o tutelă.
Internarea la schizofrenie poate fi voluntară.
Ea poate fi instituită legal doar dacă se constată și se stabilește prin dovezi, martori și decizie legală că persoana prin comportamentul său pune în pericol viața sa sau a celorlalți.
Astfel, violența trebuie probată.
Viața în familie cu o asemenea persoană este foarte dificilă, este nenorocire. Trebuie căutată o soluție.