| LanguageMaster a întrebat:

Cum poate fi adoptată o nouă Constituție?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Adoptarea unei noi Constitutii se face cu aceeasi procedura ca la adoptarea actualei Constitutii.
Se incepe cu iniţiativa, elaborarea proiectului, discutarea publică a proiectului, adoptarea proiectului de către Parlament cu o majoritate calificată si apoi supunerea votului popular prin referendum.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Romania?

| LanguageMaster explică (pentru anonim_4396):

Da

| anonim_4396 a răspuns (pentru LanguageMaster):

Ai cautat pe net inainte sa pui intrebarea aici?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista o procedura pentru adoptarea unei constitutii

o constitutie noua poate fi adoptata de puterea constitunta originara care stabileste chiar ea o procedura