| anonim_4396 a întrebat:

La referendumul vietii de ce intrebarea suna "Sunteti de acord cu legea de revizuire in forma adoptata de Parlament?" Si nu "Sunteti de acord cu modificarea articolului 48 alin 1 si spuna ca familia e formata dintr-un barbat si o femeie?"

Credeti ca vor sa faca ei vreo marsavie? Ca in forma asta se poate schimba orice din constitutie daca romanul nu are pe foaie exact pentru ce voteaza.

Răspuns Câştigător
| Romanul86 a răspuns:

Vezi: Referendumul de modificare a articolului 48 din Constituția României

https://ro.wikipedia.org/......%C3%A2niei

Alte țări aflate în estul Europei, cum ar fi Bulgaria, Letonia, Republica, Moldova, Muntenegru, Polonia, Serbia, Ucraina, Croația, Macedonia, Slovacia și Ungaria, au limitat prin Constituție căsătoriile.
Își încoardă și românii mușchiul balcanic.
Dacă iasă Nu România va deveni chiar Sodoma.
La ce e bun referendumul? Cât vor trăi genereațiile noastre nu se vor căsătorii homosexuali în țara noastră.

56 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai dreptate si asa multi nu stiu ce voteaza

| sierra1 a răspuns:

Simplu: să prostească proștii (incă odată in plus față de prostelile anterioare)

| Drimmero a răspuns:

Faza cu casatoriile e doar de fatada, au smenurile lor facute,, doar asa mai puteau atrage oamenii la vot, iar acum au ocazia sa-i prosteasca.

| T0T a răspuns:

Dacă printr-o manipulare poți să te abați de la o altă manipulare, atunci da, e o mârșăvie, nu vota.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Dracu isi mai bate capul cu politica, omul sanatos sta departe de mizeriile astea!

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

PS: Scum pe locul 6 dupa etapa asta

| T0T a răspuns:

Văzând ce scrie asta pe aici parcă privesc postările cretine de pe Facebook. Parcă și-a dat copy paste în creier.
Nici nu mă mir de ce omul nu vrea să își împărtășească opiniile cu tine, că o face degeaba. Ești tipul de îndoctrinat cu care nu merită să discuți. Mai ești și paranoică pe deasupra. V-a prostit rău internetul ăsta în loc să vă deștepte, așa cum ar fi trebuit.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Te iau durerile de cap să discuți cu asemenea specimene...laughing

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Nasol e că sunt multe de acest fel. E în natura umană totuși să fii influențat mult mai mult de o informație în forma în care ai primit-o în primă fază adoptând-o în mod pripit. Se întipărește acea informație în creier și de multe ori alea de după nu mai au nicio relevanță. De mai intervine și instinctul de turmă, e salata completă. Am și citit chestia asta undeva, nu e deloc simplu să #reziști manipulării, de orice fel ar fi ea. Fiind parte din natura umană naivitatea, indiferența în cazuri de genul e sfântă.

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta spui tu cand nu ai niciun argument? Asta se numeste redus si indoctrinat, cand nu esti in stare sa dezbati un subiect.

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

Argument referitor la ce? Am îndemnat eu pe cineva să voteze într-un anume fel?

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vad ca dai numai raspunsuri stupide si nici macar nu stii sa le sustii. O tii pe a ta si restul sunt prosti. Doamne ce specimen laughing

| anonimg a răspuns:

Daca legea nu este coerenta, usor de inteles pentru toate categoriile de oameni, atunci ne lasa sa intelegem ca unii dintre cei ce aduc votul inaintea populatiei fac parte din gruparea lgbt. Si acum nu se dau pe fata pentru ca nu stiu care vot va fi majoritar, si sa nu se faca de rusine in caz ca votul va fi unul negativ pentru ei.

Oricum, personal am observat un lucru: persoanele gay si lesbienele se sting din viata mai inainte de batranete. Am observat lucrul acesta la vedetele lgbt.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu m-a interesat subiectul, dar parca a mai fost o "ieseala" pe tema asta, de zombii stiu despre ce e vorba, de asta s-o fi folosit formularea respectiva.

Este pe Facebook o pagina de mistocareala ortodoxa si sfatul lor e sa voteze NU laughing), NU sodomizarii Romaniei, si alte chestii de genul. Abia apoi am vazut in alta parte ca astia agitatii trebuie sa voteze "DA". Stati linistiti ca ii indruma popa.

| OldSoul a răspuns:

Adevărul îl vom afla după ce votam, asa e în românia.
Cum zicea și o melodie "oriunde pui stampila, tot dai greș"

| AC4S4 a răspuns:

Așa e legea. Simplu.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Imi bag ceva in el de referendum

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Manipulare USR+#rezist

CAPITOLUL II
Organizarea referendumului naţional

SECŢIUNEA 1
Referendumul privind revizuirea Constituţiei
Art. 7

(1) Cetăţenii care participă la referendum au dreptul să se pronunţe prin „DA" sau „NU" la următoarea întrebare înscrisă pe buletinul de vot: „Sunteţi de acord cu legea de revizuire a Constituţiei României în forma aprobată de Parlament?"

Https://i.imgur.com/FUlRgBQ.png - asta s-a adoptat.

Deci: pentru că așa e legea referendumului.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tot vor sa faca o treaba, sa scrie clar negru pe alb pentru ce se vine la vot, e mai de bun simt asa.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Păi se vine pentru revizuirea Constituției, așa e legea încă din anul 2000, dacă pun altă întrebare s-ar încălca legea, simplu.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci sa fie clari si sa nu induca omul in eroare,, pentru ca, teoretic este o decizie importanta.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Adică să încalce legea?
Se presupune că ar trebui să știi pentru ce mergi la vot.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

'Se presupune' nu e aceeasi chestie cu a se cunoaste concret, ei pot sa dea absolut orice lege pe la spate, sa faca orice manarie si tu sa votezi ceea ce au facut ei,, e interpretabil referendumul asta.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

N-au majoritatea necesară, cum să facă asta? Și mai ales, cum pot face asta fără ca cineva să știe?laughing)
Eu nu văd nimic interpretabil, și nimeni sănătos la cap nu poate să vadă așa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și încă ceva: PSD-ALDE nici măcar n-au majoritatea necesară pentru a revizui singuri Constituția.

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu s-ar fi intamplat atatea chestii dubioase, ilegale, inumane in tara asta te-as fi crezut. De ce esti asa sigur ca oamenii astia sunt corecti?

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

Deja mă iau durerile de cap.
Ce nu înțelegi că nici dacă ar vrea NU AR PUTEA să schimbe altceva?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Parcă vorbesc cu pereții

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

Https://lege5.ro/......esfasurare
Ia vezi, cum începe OUG de organizare a referendumului?big grin

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand, de ce era necesar sa se faca acest regerendum si sa se cheltuiasca atatia bani? Era o problema chiar asa mare? Crezi ca homosexualii plang pentru ca nu le poate da statul roman un certificat de casatorie? Crezi ca le pasa? E fix ca musca in ciorba.
Si esti cumva fanul lui Mircea Badea?

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

Ce treabă are asta cu ce ai întrebat tu?laughing)))))))))

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vreau sa stiu parerea ta despre referendum.

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

Ți-am demonstrat că ești una care pune botul la toate manipulările handicapaților ălora analfabeți juridici și acum mă pui pe mine să-ți justific referendumul. Păi îl organizez eu?
Părerea mea am mai scris-o pe aici. Uite-o: http://www.tpu.ro/go-to-answer/16630603/

| Drimmero a răspuns (pentru Bondarel99):

Indiferent de manevrele facute, politica e condusa de oameni, iar oamenii sunt condusi de bani, ala face legea peste tot...o mizerie absoluta, e doar spalare de bani orice referendum, tara merge prea bine incat sa se discute tema acestor casatorii care nu-si au rostul/

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie cu orice pret sa scapam de homosexuali, ca in rest stam bine pe toate planurile, nu?

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

Aloo, ce treabă are asta cu ce am zis eu sau cu ce ai întrebat tu?
Dacă-ți dădeam un răspuns din ăla total paranoia că ei de fapt fac referendum mascat de demitere a președintelui sau altceva fantasmagoric erai fericită?laughing))

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu sustii ceva dar nu spui ce. Inainte sa ii faci pe altii mincinosi, creduli si manipulatori zic sa spui care e versiunea ta.

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

Simplu: nu se poate modifica altceva, asta susțin. Restul e treaba mea dacă vreau să discut.

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vad ca la intrebarea initiala ai un raspuns dar la celelalte singurul tau raspuns e "ce legatura are?". Daca tot esti tu destept si noi prosti ia lumineaza-ne.

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

''Credeti ca vor sa faca ei vreo marsavie? Ca in forma asta se poate schimba orice din constitutie daca romanul nu are pe foaie exact pentru ce voteaza.''
Asta ai întrebat tu, la asta am răspuns. și răspunsul e tot ăla, cu toate că nu cred că l-ai înțeles oricum: NU.
Restul, nu ești tu persoana cu care să discut, ești mult prea redusă, e imposibil să se discute cu tine.

| floringabor a răspuns (pentru Bondarel99):

Nu este rau daca referendumul este sa fie casatoria doar intre barbat si femeie ci este foarte bine. Caci daca casatoria intre acelasi ses este legala, atunci legea obliga si ca sa se faca cununie religioasa intre persoane de acelasi sex si da voie si ca homosexualii si lesbienele sa adopte copii; dar daca in constitutie scrie ca safioe casatoria intre barbat si femeie, atunci este interzis ca sa se faca cununie la cei de acelasi sex si sa adopte copii homosexualii si lesbienele. Problema este ca intrebarea referendumului nu este clara ci este o capcana

| Bondarel99 a răspuns (pentru floringabor):

Majoritatea celor care o sa mearga la vot sunt batrani sau oameni simpli (de la tara eventual), deci ar fi trebuit sa formuleze clar. Nu cei care isi pun aceste intrebari sunt paranoici. Pentru unii situatia ori e alba ori e neagra si o tin pe a lor...

| minrest a răspuns (pentru floringabor):

Bisericile sunt independente, nu le poate cere nimeni sa cunune cuplurile de homosexuali, sau sa accepte homosexualitatea.

| minrest a răspuns (pentru floringabor):

Draga Florin, cofetarul a fost dat in judecata, intr-adevar, pentru ca a refuzat sa faca un tort pentru nunta unor homosexuali, dar a castigat procesul, s-a considerat ca si-a manifestat libertatea de creatie ca artist. https://www.hotnews.ro/......i-cofetar. Cum vrei tu ca un pastor sa fie condamnat pentru ca citeaza din Biblie un verset impotriva homosexualitatii, cand cam toti pastorii fac asta? https://en.wikipedia.org/wiki/%C3%85ke_Green. Dupa cum vezi, pastorul Green a fost dat in judecata, dar a fost achitat, desi nu a fost judecat pentru versete, ci pentru calomnii. Confratii tai cu vederi bigote te mint la greu, vad.

| minrest a răspuns (pentru Bondarel99):

Le pasa, fi sigura, homosexualilor ca sunt discriminati in privinta casatoriei si ca li se incalca un drept natural, dreptul la asociere, casatoria fiind un tip de asociatie.

| AC4S4 a răspuns (pentru minrest):

Homosexualii au voie sa se casatoreasca.

| minrest a răspuns (pentru AC4S4):

Nu au. Dreptul de a te casatori implica sa te castoresti cu cine vrei; altfel daca te-ar casatori cineva fortat ar insemna ca iti exercitii dreptul la casatorie.

| minrest a răspuns (pentru AC4S4):

Stii cand a devenit legala practicarea religiei penticostale? In 1945 sau 1947, a fost legalizata de comunisti care insa au intervenit in treburile acestei biserici. Asa ca pe timpul Liberalilor, al lui Carol al II-lea, al Legionarilor sau al lui Antonescu, daca te plangeai ca ti se incalca dreptul la asociere, adica sa faci parte dintr-o biserica penticostala, ti s-ar fi putut raspunde ca ai acest drept la asociere, caci te poti integra intr-o biserica ortodoxa. Asta potrivit logicii tale.

| Romanul86 a răspuns:

Eu votez Da! Nu e mârșăvie.
Homosexualitatea e o subcultură care vrea aculturație.
Căsătoria dintre un bărbat și o femeie e o cultură. Apărăm cultura.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Romanul86):

Eu nu sustin persoanele gay si nici nu le detest. Eu doar am ceva cu acest referendum. Daca presupunem ca rezultatul ar iesi NU, pe data de 8 octombrie ar incepe sa se casatoreasca toti homosexualii din Romania? Nu! Si atunci la ce bun acest referendum si cheltuiala aia de 40 milioane de euro sau cat era?

| Romanul86 a răspuns (pentru Bondarel99):

Vezi: Referendumul de modificare a articolului 48 din Constituția României

https://ro.wikipedia.org/......%C3%A2niei

Alte țări aflate în estul Europei, cum ar fi Bulgaria, Letonia, Republica, Moldova, Muntenegru, Polonia, Serbia, Ucraina, Croația, Macedonia, Slovacia și Ungaria, au limitat prin Constituție căsătoriile.
Își încoardă și românii mușchiul balcanic.
Dacă iasă Nu România va deveni chiar Sodoma.
La ce e bun referendumul? Cât vor trăi genereațiile noastre nu se vor căsătorii homosexuali în țara noastră.

| Alfred0703 a răspuns:

Eu cred ca cel care a formulat intrebarea nu stia unde gaseste legea.

| floringabor a răspuns:

Eu cred ca vor face marsavie PSD si ALDE. Intrebarea nu este clara. Aceasta intrebare "Sunteți de acord cu legea de revizuire a Constituției României în forma aprobată de Parlament?" nu spune nimic in ea ca este vorba ca sa fie casatoria intre barbat si femeie ci se poate referi si daca esti de acord cu legea de revizuire a Constitutiei Romaniei in privinta ca parlamentul vrea sa poata fi prim-ministru si unul care are dosar de corupt sau la altele de a se modifica in constitutie dupa cum vrea PSD si ALDE. Daca referendumul este despre castoria intre barbat si femeie, ar trebui ca in intrebarea sa fie pusa de casatoria intre barbat si femeie. Eu zica ca daca nu este specificat in intrebare despre ce este vorba, PSD vrea sa ne faca sa mergem la vot sa votam crezand ca este vorba de familie; iar apoi PSD si ALDE sa poata actiona linistiti in ce vor sa faca punand motivul ca daca am fost de acord sa se revizuiasca constitutia, am fost de acord sa modifice constitutia cum vor ei

| Lion56 a răspuns:

Pentru ca intrebarea care se pune la orice referendum este foarte clar hotarata de lege.