| LanguageMaster a întrebat:

Dacă va fi adoptată o nouă Constituție și creată o nouă Curte Constituțională vor putea fi eliminate pensiile speciale?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ar fi adoptata o noua Constitutie, in care sa se prevada ca nu sunt admise pensiile speciale ci doar cele contributive, atunci nu ar mai fi nevoie de o pronuntare a Curtii Constitutionale, deoarece aceasta nu are atributii sa se pronunte asupra Constitutiei.
In rest, indiferent de existenta unei noi Curti Constitutionale, aceasta se poate pronunta asupra eliminarii pensiilor si sa o respinga, pe motiv de drepturi castigate.
De altfel componenta Curtii Constitutionale se schimba cu o treime la fiecare 3 ani.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing depinde ce scrie acolo

mie nu mi se pare constitutionala si nici corecta in absolut niciun fel eliminarea pensiilor speciale pentru cei ce le-au obtinut deja.

in mod normal, daca chiar s-ar vrea asta, ar trebui sa nu mai primeasca pensii speciale cei care se angajeaza / obtin acum un post/ o functie publica pentru care in viitor este prevazuta o pensie speciala(de serviciu).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca in mod normal, daca chiar s-ar vrea asta, ar trebui sa nu mai primeasca pensii speciale cei care se angajeaza / obtin acum un post/ o functie publica pentru care in viitor este prevazuta o pensie speciala(de serviciu). Funda?