| anonim_4396 a întrebat:

Cum poate fi ridicat nivelul de trai intr-o tara? Ce trebuie practic facut pentru ca toti sa traiasca mai bine?(sa putem obtine toti usor cam tot ce ne dorim.un fel de ieftinire a tuturor lucrurilor, pentru toti)

5 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Asa ceva nu mai merge de acum, urmeaza saracia. epoca banilor ieftini s-a terminat prin 2007-2008.

| mixxjim a răspuns:

Trebuie sa producem mult si sa vindem si altora (exporturi), dar nu mai avem cu ce produce ca au avut altii grija sa ne distruga tot sa fim la mina lor, sa consumam ce produc ei, sa aiba ei nivelul de trai ridicat. restul cu taxe, impozite, credit etc vine de la sine daca avem productie

| Seby90 a răspuns:

Scoaterea impozitului pe venit, scoaterea tva-ului la mancare, stabilirea unor preturi nominale a produselor, si sa nu existe diferenta asta asa mare. Oamenii sa nu mai fie indemnati sa faca imprumturi in banca pentru nimicuri gen tv si alte porcarii.
Schimbarea guvernului.

| Reek54 a răspuns:

Salut, buna intrebare, defapt...chiar foarte buna.
O sa iau ca exemplu tara noastra natala : Romania.
Aici, prima si prima data trebuie eliminati o groaza de parlamentari, sa ramana maxim 250.
A 2-a metoda, politia sa lucreze mult mai intens si sa descopere cum de unii tigani fara scoala, care abia stiu sa lege 2 vorbe au palate, masini, lanturi de aur si tot ce vor ei, si sa-i traga la raspundere si sa se faca dreptate.
3.Statul sa creeze fabrici pe langa fiecare oras, si in fiecare oras, asa ar fi multe locuri de munca disponibile, tineretul nu ar mai trebui sa plece din tara si ar muncii aici, in Romania.
4.Importurile alimentare sa scada cu minim 70% iar fermierii nostri sa fie avantajati, iar statul va avea cu mult mai putini bani cheltuiti, iar romanii vor manca mult mai sanatos si vor traii mai mult.
5. Turismul trebuie dezvoltat si promovat mult mai mult (pentru ca avem foarte multe obiective turistice care sunt super frumoase).

| miradoniz a răspuns:

Interesul...este de-ajuns dacă ne interesam de țara noastră. Avem o țară bogata, și prosti nu suntem. Ca sa obținem ceea ce vrem, este de ajuns sa ne implicam.
Practic : identifica ce te deranjează și implica-te într-un fel sau altul. Daca ai o problema cu voturile furate, poți sa te înscrii ca observator.
Nu vei schimba Romania, dar poate te vei simți mai putin frustrat.