| anonim_4396 a întrebat:

Ce sistem e guvernare au Norvegienii? Dar Suedezii? Si in care tara e nivelul de trai mai ridicat?

3 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Sistemul de guvernare la Norvegieni si Suedezi e monarhia, amandoua au un nivel de trai foarte ridicat.

| eliade a răspuns:

Ambele tari sunt monarhii constitutionale ereditare.In privinta nivelului de trai, este mai ridicat in Norvegia, mai ales dupa descoperirea si exploatarea rezervelor de titei din platoul sau maritim.De altfel, dupa produsul national brut, Norvegia a detinut suprematia mondiala, in anii '80, in prezent situandu-se "doar" pe locul 6 [!].

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In spania este mai ridicat nivelul de trai