| Ghizilă_Cristina_1995 a întrebat:

Cum poate iesi un minor de 17 ani neinsotit din tara, tin sa precizez ca va zbura cu avionul dus-intors
Procura trebuie facuta de catre parinti pe numele persoanei care o va astepta la aeroport in cealalta tara? Pentru intoarcere cum se va proceda?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minorul cetatean roman nu poate iesi neinsotit din Romania, indiferent cu ce mijloc de transport.
Parintii minorului trebuie sa dea o declaratie autentica, la un notar public, in care declara ca sunt de acord ca minorul sa plece in strainatate si indica un insotitor major. Acesta poate fi si personalul de bord de pe avion. Trebuie sa se intereseze la compania aviatica cu care va merge, unele solicita o taxa pentru acest serviciu.