| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot afla unde exista buncare civile in Romania, in ce orase si locatiile lor? Multumesc!

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Buncăre pot fi chiar beciurile oamenilor de la casa sau bloc dar sunt și beciuri ale instituțiilor publice făcute special ca oamenii sa se adăpostească doar ca unii le folosesc ca depozite în care își tun murăturile sau lucrurile vechi.

| tudorvolcano a răspuns:

Avem Albania la doi pași, iar acolo ai cel mai mare număr de buncăre civile pe kilometru pătrat ( în jur de 5.7 pe km2 ) datorită regimului paranoic al lui Enver Hoxha pe timpul Războiului Rece. Dacă te temi de un război, te poți duce acolo liniștit. Albanezii sunt de treabă, în special cu românii.

| Rby_Roby_1998 a răspuns:

Buncare civile... cam greu de spus. Din cate stiu eu fiecare stat are cate o "ascunzatoare" dar nu este facuta publica. Pot sa iti spun ca sub centura de la Bucuresti, exista mai multe tuneluri (nu de metrou) prin care, prin vremea razboaielor mondiale se ascundeau de bombardamente si de soldatii inamici oamenii mai importanti. Si la Constanta (in zona centrului vechi) se aud zvonuri ca ar exista asemena ascunzatori dar din pacate nu ne sunt noua accesibile si nici nu vei putea avea acces la informatii asupra acestora. Tine minte ca eu nu sunt 100% sigur, de cele de la Bucuresti stiu de la bunicul meu iar de cele de la Constanta de la profesoara mea de istorie. Daca vrei sa poti afla cu siguranta ai nevoie sa ajungi ministrul apararii, prim-ministru sau cred ca presedinte. Sper ca te-am ajutat. happy

| MihaelaDart a răspuns (pentru Rby_Roby_1998):

Nu se aude, chiar sunt. Acum nu stiu cu noile modernizari care au aparut cand se coboara spre Faleza de la Cazino de la poarta 5 erau niste usi metalice care faceau intrarea catre tuneluri. Buncare in Constanta sunt pe toata faleza, orasul vechi si continuandu-se pana in Mamaia, cat si in statiuni gasesti pe plaji, una dintre ele la plaja Hamace (plaja de nudisti) dintre cele doua Eforii. Pe cand eram copil tot intram prin buncarele care erau aproape de locuinta mea, apoi prin anii stundetiei, cativa colegi au intrat in astfel de tuneluri de sub orasul vechi. Oricum multe dintre ele s-au inchis, ori accesul este blocat ori altele s-au modernizat caci in astfel de tuneluri exista foarte multe vestigii arheologice din perioada dacica/romana.
Mai multe informatii le gasesti aici: http://www.aedificiumconstanta.com/category/explorari/