| Marinel1975 a întrebat:

Cum pot contesta o decizie a autoritatii de supraveghere pentru protejarea datelor cu caracter personal?

Buna ziua,

Am urmatoarea problema: m-am adresat autoritatii de supraveghere pentru a-mi indeparta datele personale (numele si poza si alte date despre mine, care duc la identificarea mea) de pe paginile web ale unor ziare. Contactasem in prealabil si ziarele, m-au ignorat, le-am trimis notificare printr-un cabinet de avocatura, le-au ignorat si pe alea.

Problema este ca autoritatea dupa vreo 6 luni de tergiversari mi-a da tun raspuns negativ, parerea mea este ca nu i-au deranjat pe cei de la ziar si ca au dat un raspuns standard pentru a scapa de mine. Oricum situatia din punctul meu de vedere este clara: nu au voie sa utilizeze numele meu.

Nu pot face contestatie prin avocat din motive financiare asa ca trebuie sa ma descurc singur.

Ma puteti ajuta cu formularea cererii? Imi trebuie un model sau o idee despre cum se formuleaza, trebuie facuta contestatie la tribunal sau cererede chemare in judecata a autoritatii la sectia de contencios administrativ a TMB? Eu nici nu stiu cum sa scriu, daca imi trebuie timbru fiscal si cum se achita/de unde se cumpara.

Va multumesc.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce decizie ai primit. In orice caz poti contesta decizia in contencios administrativ.
In orice caz nu inteleg cu ce te ajuta aceasta contestatie, tu vrei sa-ti fie sterse datele detinute de ziare, asa ca ziarele trebuie date in judecata.