Întrebare recomandată | Gamenti a întrebat:

ma intreb daca se poate beneficia de scutirea impozitului pe cladiri si teren retroactiv pentru o persoana cu handicap.In ianuarie 2019 am depus actele de scutire a impozitului pe anul 2019 dar am vazut ca este impozit neplatit din anul 2013 si s-au adunat aproape 3000 lei.Mentionez ca persoana cu handicap este o femeie care era casatorita pana in 31.12. 2018 cand sotul ei a decedat.Sotul ei nu s-.a dat interesul nici sa plateasca impozitul si nici sa ii faca acte de scutire a impozitului.Mentionez ca doamna aceasta are certificat de handicap de gradul 2 accentuat permanent din anul 2002 si impozit neplatit din anul 2013 si are o fata care a obtinut curatela dupa decesul sotului.Astazi i-a venit acasa o somatie insotita de titlu executoriu pentru plata impozitului care se poate contesta in termen de 15 zile.
As dori sa ma informati daca poate beneficia de scutire a impozitului retroactiv si daca da daca se poate cere scutirea impozitului retroactiv in instanta in formularea cererii de contestatie a titlului executoriu sau trebuie formulate 2 cereri separate una pentru contestarea titlului executoriu si alta separat pentru scutirea impozitului.
Va multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din pacate nu cred ca este vreo sansa sa obtii scutirea de impozit pentru anii anteriori, avand in vedere prevederile Codului fiscal si Normelor de aplicare.
Conform Codului fiscal, citez:
"ART. 456.Scutiri
  (1) Nu se datorează impozit/taxă pe clădiri pentru:
t) clădirea folosită ca domiciliu aflată în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat şi a persoanelor încadrate în gradul I de invaliditate, respectiv a reprezentanţilor legali, pe perioada în care au în îngrijire, supraveghere şi întreţinere persoane cu handicap grav sau accentuat şi persoane încadrate în gradul I de invaliditate;"
Conform Normelor de aplicare, citez:
"21. (1) În aplicarea art. 456 alin. (1) din Codul fiscal, scutirea de la plata impozitului pe clădiri se acordă pe baza documentelor doveditoare, valabile la data de 31 decembrie a anului fiscal anterior, care atestă situaţia respectivă, cu excepţia contribuabililor care sunt deja cuprinşi în baza de date a unităţii administrativ-teritoriale. (2) În înţelesul art. 456 alin. (1) lit. t) din Codul fiscal, scutirea de impozit/taxa pe clădiri se acordă începând cu data de 1 ianuarie a anului următor depunerii documentelor doveditoare, proporţional cu numărul de luni menţionate în certificat.
(3) Diferenţele de impozit/taxă pe clădiri se vor compensa cu obligaţii datorate aceluiaşi buget sau se vor restitui în anul fiscal în care contribuabilul depune documentele justificative sau organul fiscal local constată încadrarea în situaţiile menţionate la art. 456 alin. (1) din Codul fiscal.
(4^1) În aplicarea prevederilor art. 456 alin. (1) lit. p), r), s), t) din Codul fiscal, în cazul clădirilor aflate în coproprietate, scutirea de impozit pe clădiri se acordă corespunzător cotei-părţi din dreptul de proprietate asupra clădirii."
Poti face o cerere de anulare a titlului executoriu dar este bine sa te sfatuiesti cu un avocat specializat pe drept fiscal.
Pentru obtinerea scutirii de impozit pentru anii urmatori nu este nevoie de proces, este nevoie doar sa depui cererea insotita de actul de incadrare in grad de handicap.

1 răspuns: