| MilkaFriend a întrebat:

Am facut contestatie la cpt dupa ce am primit o amenda, iar acum primesc o comunicare de regularizare a cererii de chemare in judecata.As dori sa renunt la reclamatie, nu vreau sa merg prin tribunale... ce trebuie sa fac? Sa nu platesc taxa judiciara de timpru pentru a m-i se anula cererea?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trimite la dosarul de la judecatorie o cerere de renuntare la judecata si ai terminat.
Sau daca nu platesti taxa judiciara de timbru o sa-ti fie anulata cererea ca netimbrata.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să depui ( sau să trimiţi ) la dosar o Cerere de renunţare la judecată!
Sau, în cazul în care nu achiţi taxa judiciară de timbru, ţi se va ANULA Cererea/Acţiunea pentru neplata TJT...

Toate cele bune!

Sărbători Fericite!
http://i.imgur.com/1e0N7Bl.jpg

http://i.imgur.com/2q6KoEi.jpg

| lpavel a răspuns:

Problema ta se va termina repede la judecata nu trebuie sa te sperii! Daca renunti acum la reclamatie poate fi mai grav, vei plati amenda + dobanda + ca ai facut reclamatie pe nedrept etc, dar daca totusi vrei sa continui, mergi la politie unde ai facut reclamatia si le zici ca vrei sa renunti. Bafta!