| little0apple a întrebat:

Cum pot infiinta o asociatie umanitara? Care sunt pasii? Ce trebuie sa fac? dau funda~~

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pasii si procedura pentru infiintarea unei asociatii le gasesti in OG nr.26/2000 cu modificarile si completarile ulterioare. Succes si numai bine!

| ioanionel a răspuns:

Procedura este prevazuta in ordonanta 26/2000 cu modificarile si completarile ulterioare (o poti descarca de aici: http://asis.wgz.ro/meniu/legislatie-o-n-g)
Iata in mare pasii de urmat :
- Se constituie nucleul de membri a viitoarei asociati, o asociatie trebuie sa sa aiba minim 3 mebri fondatori,
- se tine o adunare generala de constituire in care se voteaza statutul si primele organe de conducere si control,
- se autentifica de notar (sau se atestata de un avocat) statutul si actul constitutiv
- se deschide un cont la o banca (recomand CEC BANK) in care se depune aportul social in valoare de minim un salariu minim brut pe economie (la ora actuala este de 700 lei)
- se depune la judecatoria de care apartineti dosarul in vederea obtineri personalitati juridice
- cu actele de la judecatorie obtineti de la fisc codul fiscal

Daca aveti nevoie de sprijinul meu gasiti datele mele de contact pe http://ladys.wgz.ro la pagina de contact.