| BuGaTy a întrebat:

Cum pot lăsa procura pentru cazier cuiva? In afara de mine.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te duci la un notar public si faci o procura speciala, prin care imputernicesti alta persoana sa-ti obtina certificatul de cazier judiciar.
Conform Legii nr.290/2004, rep. in 2009, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 31.(1)Certificatul de cazier judiciar pentru persoane fizice se poate solicita şi prin împuterniciţii acestora, conform procedurilor legale în vigoare, după cum urmează:
a) în ţară, numai pe baza unei procuri autentificate de către un notar public;
b)în străinătate, pe baza unei procuri autentificate prin misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României ori de către un notar, cu respectarea cerinţelor legalizării actelor oficiale străine. Pentru statele care au aderat la Convenţia de la Haga din 5 octombrie 1961 este suficient să fie aplicată apostila.
(2)Conţinutul procurii trebuie formulat în termeni clari, din care să rezulte persoana care a fost mandatată, scopul şi durata mandatului."

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cazierul se eliberează persoanei în cauză. nu altcuiva.

| HadesSs a răspuns:

Pai nu poti sa lasi procura, procura se face intre tine si persoana respectiva la un notar.