| Celdrept a întrebat:

Cum pot sa ma apar având în vedere ca sunt singuratic de nebuni? Ce e mai recomandat și ușor de utilizat când ești și în panica și fără resurse un electroșoc sau spray paralizant? Baston electric nu e de mare folosof! Am mai fost atacat asa fără motiv și nu ma interesează ce o sa comit și unde ajung, nu mai vreau sa o pățesc nevinovat! Dați-mi va rog niște sugestii.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| DarknLight a răspuns:

Electroșoc, evident! happy
Spray cu piper și poate un pistol cu bile. happy (Pistolul cu bile e și următorul pe lista mea).

Viața e grea, oamenii ai dracu și trebuie să fii mereu în gardă, evident. happy

Bun venit în lumea mea. happy
Deși de mine fizic nu s-a luat nimeni, doar m-au denigrat și au râs de aspectul meu, poate și de felul meu. happy
Deci dacă la tine s-a ajuns la lupte corp la corp, recomand și ceva cunoștințe de autoapărare. Le găsești pe YTB. Caută-le și antrenează-te.

P.S. evident că totuși contează și cum te porți pe stradă happy dacă tu jignești oamenii la rândul tău, nu te aștepta acum să nu fii bătut la rându-ți. Ca spre exemplu bully humans ai mei. Eu spre exemplu sunt cel mai pașnic, tăcut și nu dau niciodată răspuns răutăților de pe stradă deși asta azi mă costă o anxietate socială de proporții și îngurgitarea de pastile și fuga de piațetele aglomerate, dar nevermind, eu am prea mult bun simț să răspund acelor nenorociți care cred că mă cunosc doar pentru că văd o carcasă și de fapt mă și judecă. Deci nu știu cum ești tu, cine ești tu pe stradă, dar știu cine sunt eu pe stradă și simt că dacă aș ataca pe cineva care mi-a făcut zile fripte acolo, pe stradă, eu una chiar sunt îndreptățită să mă apăr. Deoarece mereu am lăsat de la mine, dar când paharul va fi prea plin, voi ceda și voi mușca.
Deci ce vreau să spun din poliloghiaa asta este că da, oamenii sunt răi fără motiv, oamenii sunt nenorociți pe stradă, mulți, dar mai contează și cum te raportezi tu la ei și ce faci cu aceștia. Adică trebuie ca înainte să ieși la atac să te gândești serios dacă tu ești ca mine, adică nu le-ai răspuns niciodată oamenilor stradă și ți-ai văzut de viața ta și atunci da, e un bully stradal gratuit sau tu le-ai dat totuși motive acelor oameni să se ia de tine. Sau la fel le-ai răspuns. Păi dacă le-ai răspuns atacurile de fiecare dată, înseamnă că te-ai răzbunat defiecare dată pe ei. Dar dacă nu, înseamnă că-ți meriți dreptate pe care urmează să ți-o faci. Căci acum fie vorba între noi, în România ești mereu pe cont propriu. Mereu! Și ții în tine, lași de la tine, dar până când?
Iar dacă poliția nu vede, e timpul să acționăm noi, pentru noi, pe cont propriu.

În orice caz, oricare ar fi adevărul în povestea ta, eu empatizez cu tine, deoarece știu cât am suferit eu și am fost victima unor atacuri gratuite (în cazul meu, chiar gratuite, nedând nicimăcar un minim motiv să se ia cineva random pe stradă de mine) deci cam da, asta e lumea actuală în care trăim. happy Să ajungem să ne apărăm singuri și să primim bully gratuit stradal, așa am ajuns. Într-un secol modern, cică. happy

Deci succes cu autoapărarea, nu uita că trăim într-o lume meschină, perversă, haină și dură. În care suntem pe cont propriu și trebuie să fim mereu în gardă. happy