| OlafSvartberg a întrebat:

Care e cea mai eficienta metoda de autoaparare?
In prezent port la mine un spray cu piper (nu pot sa-mi iau paralizant ca cele mai dese altercatii sunt cu persoane in diferite stari de. spirit -drogati si betivi) si o rozeta. Problema e ca mi-e frica sa folosesc rozeta deoarece reactionez foarte rau in conditii de stres si panica, si o lovitura data direct in gura ar putea nenoroci pe cineva, si nu vreau asta sub nicio forma.
M-am gandit la un tazer (pistolul acela folosit mai mult de americani, gen un electrosoc de la distanta), dar daca ai ratat cred ca nu iti e bine. N-am folosit in viata mea un electrosoc clasic, si din cata fizica am invatat eu (deci foarte putina), daca curentez persoana respectiva si o si ating, am probleme.
Cu un cutit iar nu e bine, ca nu pot sa tai pe cineva (sunt o fire mai pasnica ok). Si la noi in tara nu prea se mai sperie lumea cand il scoti.
Un baston telescopic nu mi-a inspirat niciodata incredere (nu am folosit niciodata, deci va rog, sfaturi in legatura cu asta).
Am luat in considerare o arma neletala, dar am auzit ca e doar marketing si ca sunt niste jucarii. Aveti ceva experienta cu armele neletale (pistoale cu bile de cauciuc)? Trec prin haine? Daca nu, o bila data direct in bot poate provoca daune grave?
Sau, pot primi oare permis de port arma letala? Am cazierul curat, sunt apt fizic si psihic, am facut si un curs, si sunt destul de sigur ca pot gasi niste motive bune sa port asa ceva. Nu-i vorba ca o sa trag in cineva, dar cand ai scos un pistol adevarat si ai tras un foc in aer, altfel discutam cu orice agresori.
Stiu ca uneori fuga e cea mai buna arma, dar si sa ii las pe unii sa isi faca de cap e prea de tot.
N-am de gand sa ma iau de cineva, dar uneori nu ai scapare si trebuie sa te aperi cumva. Daca aveti orice fel de experienta legata de chestiile astea, abia astept sa aud!

5 răspunsuri:
| ZEU93 a răspuns:

Spray-ul cu piper ar fi de ajuns, dar daca vrei sa te simti si mai in siguranta da pentru permis, acel permis pentru arme neletale. Bila de cauciuc nu ajunge departe, nu e buna pentru impuscatul la distanta mare, dar presupun ca daca se ia cineva de tine vine aproape. Trece prin haine, o bila din aceea va fi resimtita din plin de un agresor. Poate fi si letala daca sa zicem ii pui pistolul la tampla si tragi. Bafta

| Cronki a răspuns:

Ai voie la arma letala doar daca esti procuror, judecator, sau ai o alta functie de genul. Anual se reface testul si platesti taxa de port!
Arma neletala cu bila este si ea letala daca-i tragi o bila "direct in bot". Cele rusesti sunt cele mai bune cum ar fi grand power. Bila trasa de la 15-20m trece usor prin parbriz, sau pui congelat...deci nu-i doar marketing, dar depinde si de marca! (nu se trage "in bot" doar la picioare, aici intra si organele genitalewinking )
Legea privind regimul armelor chiar si neletale, este cam aspra in Romania, daca ai facut uz in public, trebuie sa ajungi primul la politie si s-o predai inainte sa depuna cineva vreo plangere! Altfel risti dosar penal, chiar si puscarie! Daca o ai, cel mai bine sa n-o folosesti decat in poligon!
Un tazer ar fi solutia cea mai buna, n-ai cum sa ratezi.iar daca ai ratat o poti folosi ca electrosoc. Dar si aici, daca persoana are probleme cardiace, ii poti opri inima. Electrosocul incordeaza puternic musculatura (asemenea unui cârcel) doar ca-i pe tot corpu. Practic il imobilizezi si cade ca o scandura.

| pufulescu a răspuns:

Spray-ul cu piper este suficient pentru autoaparare zic eu, fiindca nici nu da consecinte legale folosirea lui. Daca e asa cum spui si ai doar altercatii ocazionale cu cate o singura persoana, nu ai nevoie de arma de foc sau baston telescopic. Eu in Romania am tot timpul spray asupra mea, fiindca il pot folosi si contra cainilor vagabonzi.

| Maya_Maria_2000 a răspuns:

Sincer cel mai bine e sa iei niste cursuri de auto-aparare. E cel mai bine. Daca te-ai simti mai protejat cu o arma asta e altceva.