| BIS99 a întrebat:

Este legal spray-ul paralizant? În special folosit de copii FĂRĂ motiv?

Răspuns Câştigător
| Miha3 a răspuns:

De anul acesta se pare ca ai nevoie de certificat ca sa porti un spray paralziant la tine. Am intrebat la politie acum o luna. Dar pentru minori e foarte periculos mai ales sa il folosesti fara motiv.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu, nu este legal, folosirea lui constituie contraventie, conform L.61/1991, republicata in 2011, citez:
"4) aruncarea asupra unei persoane, construcţii sau asupra unui mijloc de transport cu obiecte de orice fel, cu substanţe inflamante, iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant, corosive sau care murdãresc, dacã nu s-au produs vãtãmãri ale integritãţii corporale sau sãnãtãţii, ori pagube materiale;" Amenda este de la 100 lei la 500 lei. Numai bine!

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Nu,spray-ul trebuie folosit asupra atacatorului pentru aparare in caz de un abuz de violenta sau viol.

| satanistu666 a răspuns:

Nu naiba se da amenda bft funda?

| Raul100 a răspuns:

Pai daca esti minor si te prinde cu spray paralizant pai daca ti se pare ca sa te deie la casa de copi si parinti tai sa primeasca amenda ii rau atuncia da. (II RAU NORMAL ACEST SPARY SA FOLOSESTE INPOTRIVA RAUFACATORILOR!) ti-as zice sa nul folosesti normal acest spary il are magazinele pentru cand vine hoti FUNDA? PLSSS

| Maddalinaa a răspuns:

Este legal persoanelor peste 18 ani. Copii il folosesc doar ca sa se dea mari. Nu este legal la copii. Funda?